Kobilere Etkili Sosyal Medya Kullanımı için 5 Küçük Tüyo!

KOBİ’ler ekonominin can damarıdır.
Dengeli büyüme, işsizliğin azaltılması ve yeni iş alanları açılmasına sağladıkları katkıları nedeni ile , ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınmasının temel taşlarıdır.
Ülkemizde de işletmelerin yüzde 99,77’sini KOBİ’ler oluşturmaktadır.

  • KOBİ’ler, toplam istihdamın yüzde 78’ini,
  • toplam katma değerin yüzde 55’ini,
  • toplam satışların yüzde 65,5’ini,
  • toplam yatırımların yüzde 50’sini,
  • toplam ihracatın yüzde 60,1’ini,
  • toplam kredilerin yüzde 24’ünü gerçekleştirmektedir.

Bu rakamlar, KOBİ’lerin Türkiye ekonomisindeki önemli rolünü açıkça göstermektedir. Bu önemli özelliklerinin yanı sıra KOBİ’ değişen pazarlama dünyasına hızlıca ayak uydurma konusunda bazı sıkıntılar yaşamaktadır. Oysa ki sosyalleşen KOBİ’lerin başarıları da artmaktadır.

Sosyal Medyayı kullanan KOBİ’lerin sayısı  geçtiğimiz yıllara göre  artış göstermekle beraber,  bu işe daha yeni başlayanlar için Sosyal Medya bilinmeyen bir muammadır.

Ben de  bu yazıda “Sosyal medyayı  yeni kullanmaya başlayacak olan KOBi’ler bu işe nasıl başlamalı? sorusundan yola çıkarak, Etkili Sosyal Medya Kullanımı için 5 Küçük Tüyo paylaşmak istedim;

1) HANGİ SOSYAL MECRALARDA YER ALMANIZ GEREKTİĞİNİ BELİRLEYİN!

Sosyal mecraların sayısı sürekli artıyor, peki hepsi sizin  işinize yarıyor mu? Tüm sosyal medya platformlarında yer almaya çalışmak, işletmenizin zaman ve maliyet kaybına yol açabilir. Ayrıca yeterli ilgiyi gösteremeyeceğiniz bir sosyal mecrada yer almak, yer almamaktan daha kötü sonuçlara yol açar. Bu nedenle işletmenizin  ihtiyaçlarına göre, potansiyel ve mevcut müşterilerinize en rahat ulaşabileceğiniz sosyal medya platformlarında yer alın.

2) SOSYAL MEDYA HESAPLARINA SAHİP OLMAK YETERLİ DEĞİLDİR!

Düzenli içerik paylaşımı yapmak ve gelen soruları hemen yanıtlayabilmek gerekir. Ayrıca İşletmenizin satış ve satın alma süreçlerinde de sosyal medyayı kullanabilirsiniz.

3) SÜREKLİ KENDİNİZDEN BAHSETMEYİN. ÖZLÜ SÖZLERE GÜVENMEYİN!

İnsanlar sürekli kendinden bahsedeni sevmez. Sosyal Medya platformlarında insanlardan oluşan yaşayan bir organizmadır. Ve  sürekli kendinden, ürün ve hizmetlerinden bahseden işletmeler kullanıcılara antipatik gelir. Bu nedenle paylaşımlarınız için içerik planlaması yapın. İnsanları bilgilendirici, işinizle ilgili fayda sağlayıcı içerikleri paylaşın. Belki arada sırada komik bir fotoğraf veya bir özlü söz iyi gider. Ancak sürekli özlü söz paylaşmanızda doğru değildir.  Sosyal medyada bu iş için yeterince aforizma hesap var zaten…

4)WEB SİTENİZ VE KURUMSAL BLOG ADRESİNİZ OLSUN!

Sosyal medyada düzenli içerik paylaşımı yapabilmek  gerçekten zordur. Bir süre sonra, tıkanabilir, ‘acaba bugün ne paylaşsam?’ diye düşünebilirsiniz. Bu duruma düşmemek için mutlaka bir internet sayfanız ve düzenli içerik oluşturacağınız; ürün-hizmet ve sektörünüzle ilgili faydalı bilgiler paylaşacağınız bir kurumsal blogunuz olmalıdır.

5)PAYLAŞIM BUTONLARINI UNUTMAYIN!

Web Sitenizde ve kurumsal blogunuzda yer alan içeriklerin sosyal medya kanallarında paylaşılması için yazılarınızın sonuna butonlar ekleyin. Bazı kullanıcılar sizin paylaştığınız içeriklerin çıktısını almak ya da mail göndermek isteyebilir bu durumda yazıcı butonu, mail gönder butonu gibi diğer detayları da göz ardı etmeyin.

Son Not:  Hızlı büyüyen şirketlerin %73’ü sosyal medya ve sosyal  reklamlara yapılan yatırımlarını arttırmıştır. Ayrıca bu şirketler pazarlama hedeflerini başarmak için sosyal medyanın çok etkili olduğunu belirtmişlerdir. Sosyal medyanın markalaşmada %90, ağızdan ağıza yayılmada %88, içerik pazarlamada %89 etkilidir. Büyümek isteyen her şirket Sosyal Medya’da kendi stratejisini belirleyerek yer almalıdır.

 

 

YORUM YAP