Sitem Google’da Çıkmıyor! Bulunmayan Sayfa ve Siteler için Sorun Giderme

Her şey bir web sitesi ile başlasa da, arama motorlarında bulunmayan bir web sitesi hiç bir işe yaramaz. Aslında Google arama sonuçlarında yer almak ücretsiz  ve kolaydır; çoğu zaman sitenizi Google’a göndermeniz bile gerekmez. Google, dizinine eklenecek siteleri bulmak üzere web’i düzenli olarak tarayan tam otomatik bir arama motorudur.

Sitem Google’da Yer Alıyor mu?

Google bazen sitenizi dizinine eklemiştir fakat gerilerdeki sayfalarda yer aldığı için sonuçlarda karşınıza gelmiyordur. Ya da bazen siteler Google dizinine eklenemez.

Sitenizin şu anda Google’ın dizinine dahil olup olmadığını belirlemek için “site:alanadiniz.com” şeklinde arama yapın.  Bu arama sitenizin Google dizinine eklenmiş tüm sonuçlarını listeleyecektir.

Sitenizin Google’da yer aldığını fark ettiniz ama arama sonuçlarında karşınıza çıkmıyorsa o halde anahtar kelimelerinizde ya da domain adında siteniz gerilerdeki sayfalarda yer alıyordur. Google sıralama sonuçlarındaki yerinizi kontrol etmek için buraya tıklayabilirsiniz

Sitem Google’da değil

Bazı sebeplerden dolayı Google web sitelerini dizinine ekleyemez. Bunun en sık rastlanan sebepleri şunlardır:

 • Web siteniz, web üzerindeki diğer sitelerle bağlantılı değildir.
 • Yeni bir siteyi kullanıma sundunuz ve Google’ın henüz bu siteyi taramak için zamanı olmadı.
 • Sitenin tasarımı, içeriğinin Google tarafından etkili bir şekilde taranmasını zorlaştırıyor.
 • Google, sitenizi taramaya çalışırken bir hatayla karşılaştı.
 • Web siteniz Google yönergelerinden bazılarını ihlal ediyor.

Google’a içerik nasıl bildirilir?

Eğer Google’da gözükmesini istediğiniz bir içeriğiniz varsa içerik türüne göre bunu Google’ bildirmenin farklı yolları vardır.

Google’a site ekleme

Google, arama sonuçlarında görünmenizi sağlayacak özel adımlar gerçekleştirmenizi gerektirmez ancak değişiklik yaptığınızı Google’a bildirerek yeni veya değiştirilmiş sayfaları daha hızlı bulmasına yardımcı olabilirsiniz.

 • Search Console – özellikle yeni bir web siteniz varsa Google botların web sitenizi ziyaret etmesini bu yöntem ile hızlandırabilir ve kolaylaştırabilirsiniz.
 • Yapılandırılmış veri – Yapılandırılmış veri, web içeriklerinizi arama motorları için anlamlandıran kodlardır. Arama motorları kodları okuyarak; bunları eşleşen arama sorgularında çoğu zaman Rich Snippet olarak kullanır.

Web sayfanızın yapılandırılmış veriye sahip olup olmadığını incelemek için https://search.google.com/test/rich-results  linkine tıklayabilirsiniz.

Google’a İşletme Ekleme

Google İşletme kaydı örneği
 • Street View – Müşterileri işletmenizde sanal tura davet etmek için harika bir seçenektir.
 • Bilgi paneli – Google’da kimliğinizi bir kişi, işletme veya kuruluş olarak yönetmek istiyorsanız bilgi paneli girişinizde değişiklikler yapılması için öneride bulunabilirsiniz.

Dijital içerik

 • Google Kitaplar ve e-Kitaplar – Kitaplarınızı internet üzerinde tanıtabilir ve Google e-Kitap mağazasında satabilirsiniz.
 • Google Haberler – Hedef kitleniz için önemli olan veya onları ilgilendiren konularla ilgili haberleri Google News’te zamanında paylaşabilirsiniz.
 • Google Akademik – Akademik çalışmaları Google’ın akademik dizinine ekleyebilirsiniz.

Yerel bilgiler

 • Coğrafi Veri Yükleme – Bölgesel verilerin yetkili veya resmi bir kaynağıysanız bu verileri Google üzerinden yayınlayabilirsiniz.
 • Photo Sphere – 360° resimlerle fotoğraflarınızı yayınlayabilirsiniz
 • Toplu Taşıma Verileri Ortak Programı – Rotaları, tarifeleri ve ücretleri kolay bulunabilir hale getirerek toplu taşıma araçlarının kullanılmasını teşvik edebilirsiniz

Medya

 • Google Arama’da Video – Videolarınızı Google Arama ile bulunabilir ve taranabilir hale getirebilirsiniz.
 • YouTube – YouTube dünyanın en büyük ikinci arama motorudur. YouTube’  yüklediğiniz videolar ile sadece YouTube’da değil, Google arama sonuçlarında da yer alırsınız
Bir sosyal medya aracı olarak youtube

Google’dan URL’lerinizi yeniden taramasını isteyin

Eğer dinamik bir site haritası kullanmıyorsanız web sitenize eklediğiniz bir sayfayı Google botunun taraması zaman alabilir. Aynı şekilde mevcut bir sayfada değişiklik yaptıysanız da bunu Google’a bildirmek isteyebilirsiniz.

URL Denetleme Aracı

Tek tek URL’lerin taranmasını istemek için Search Console URL Denetleme aracını kullanabilirsiniz. Çok sayıda URL’niz varsa bunun yerine bir site haritası göndermelisiniz.

Site Haritası Gönderme

Site haritası, Google’ın sitenizdeki URL’leri keşfetmesi için önemli bir yöntemdir. Site haritası ayrıca, alternatif dil sürümleri ve video, resim veya habere özel sayfalar hakkında ek meta veriler de içerebilir. Site haritasının nasıl oluşturulacağını öğrenin.

SEO Öğrenme

SEO’da Olmazsa Olmaz Temel Adımlar – SEO’nın amacı web sitelerinin, arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek hedeflenen aramalarda yükseltilmesidir. SEO çalışmalarınız için gerekli olan tüm temel adımları öğrenin ve bu yönergeleri uygulayarak web sitenizin Google arama sonuçlarında daha fazla bulunur olmasını sağlayın.

11 Yorum

 • Buğra YAZAR

  güzel bir konu seçimi olmuş emeğinize sağlık.

  • Reyhan

   Çok Teşekkürler Buğra bey

 • fırat

  Yazınıza tesadüfen denk geldim. ilgi ve merakla okudum. seo ve arama motorları hakkında kafamdaki bazı soru işaretleri giderildi. Başarılar dilerim.

  • Reyhan

   Çok teşekkürler Fırat Bey.

 • pvc zemin kaplama

  yazı için teşekkürler

 • Koli Bandı Üreticisi

  Merhaba, makale için çok teşekkürler. Bazı seo araçları ile baktığımızda bir anahtar kelimede mesela 52. sırada gözüküyor. Gidip Google’da baktığımızda ise 5-6-7. sayfalarda bulamıyoruz.

  Sizce daha aşağılarda mı yoksa bazen gözüküyor bazen gözükmüyor mu ? İlk başlarda bu durum normal midir ?

  Teşekkürler.

  • Reyhan

   Merhaba,
   Arama yapan kişiye en yararlı bilgiyi sağlamak için Arama algoritmaları, sorgunuzdaki kelimeler, sayfaların alaka düzeyi ve kullanılabilirliği, kaynakların uzmanlığı, konumunuz ve ayarlarınız gibi birçok faktörü dikkate alır. Bu nedenle her kullanıcının bulunduğu lokasyona ya da kullandığı cihaza göre karşısına çıkan arama sonuçları sıralamasında farklılık görmesi normaldir. Ancak bu farklılıklar genelde birkaç sıra fark eder. Google alakalı bulduğu yanıtları her zaman daha üst sıralarda göstermeyi tercih edecektir.

   Yeni bir anahtar kelimede sıralamaya giriyorsanız, Google kullanıcıların gösterimlere yapacağı alaka düzeyini kontrol etmek için sizi bazen arama sonuçlarında ilk sıralarda gösterir. Ancak ortalama konumunuz sizin de yazdığınız gibi 50-60 vb.. daha gerilerde olabilir. Burada sıralamanızı değerlendirirken o anahtar kelimedeki ortalama konumunu dikkate alıp ona göre iyileştirmeler yapmanız gerekir.

 • GabeninKedisi

  vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler.

 • murat

  Güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler

 • Murat

  Benim kendime ait bilgi panelim var linki paylaşıp insanlara atabiliyorum ama aratınca çıkmıyor, panelim açılalı 2 ay oldu napılabilir

  • Reyhan

   Murat Bey merhaba, blog yazısında yazdığım yöntemlerden sitenizi kontrol etmenizi öneriyorum.

YORUM YAP