Kazandıran Sosyal Medya Kampanya Fikirleri

Bir önceki yazımda sosyal medya da bomba etkisi yaratacak kampanyaların nasıl planlanacağını anlatmıştım.

Şimdi ise Kazandıran Sosyal Medya Kampanya Fikirlerinden birkaç örnek paylaşacağım.

Bu iki yazı  Sosyal medyada yankı uyandırarak,  mesajlarınızı duyurmanız  ve  etkileşim artışı yaratmanız için,  nasıl daha iyi kampanyalar oluşturabileceğinizi  keşfetmenizi sağlayan, büyülü birer pencere niteliğinde…

Zihninizi açık tutun, keşfetmenin eşiğindesiniz! 

Kampanya 1)

#…selfie

(#magazaselfie)

Mağazamızda  çektiğiniz selfieleri #magazaselfie etiketi ile Twitter ve Instagram da paylaşın. Anı ölümsüzleştirin!  Üstelik paylaşan herkesi sürpriz hediyeler bekliyor.

Not 1: Hediye olarak kitap, o günün anısı bir tshirt, çerçevelenmiş bir şekilde selfie fotoğrafının gönderilmesi gibi maliyeti düşük seçenekler kullanılabilir.

Not 2:  Ödül kısmını kaldırıp sadece yayın da yapılabilir. Amaç böyle mağazaya gelmiş  kişilerin bu anlarını ölümsüzleştirerek iyi vakit geçirmelerini sağlamak….

Not 3: Kampanyada Sosyal mecra kısıtlaması yapmayabilirsiniz. Tüm sosyal mecraları kapsayan kampanya ile  kullanıcılar Facebook, Twitter, Instagram vb..mecraların hepsi üzerinden  geniş çaplı bir paylaşım platformu oluşturulmuş olacak.  Proje kapsamında paylaşılan birbirinden eğlenceli fotoğrafları görmek için Facebook, Twitter veya Instagram’da #……Selfie etiketini arama yapılması yeterli.

Not4) Son olarka farklı selfie kampanya fikirleri edinmek için “Sosyal Medyanın ‘en iyi’ selfie kampanyaları!”  yazıma göz atmanızı öneririm.

Kampanya 2)

# hashtag

#belirlenenhashtag  ile yazılan ve en çok retweet edilen tweetler  içinden kampanya jürisi tarafından ilk 5 tweete hediye gönderimi yapılır.

Not 1: Bu kampanyanın şartlarının sosyal medya ve web sitesi üzerinden net bir şekilde açıklanması çok önemlidir.

Kampanya 3)

Şanslı Tweet

Bir önceki kampanya ile benzerlikler taşıyor. Bu kampanyaya katılmak için kişilerin # ve @ ile tweet atmaları gerekir.

Örnek kampanya:  Sürpriz hediyelerle dolu müthiş bir iletişim kutusu kazanmak için #iletişimdemek hashtagi ile bu tweeti yanıtlayın. Şanslı 3 katılımcıdan biri olma şansını kaçırmayın!

Örnek yanıt: @ …… #iletişimdemek yaşamak demek…

Not 1:  Bu kampanyanın da şartlarının sosyal medya ve web sitesi üzerinden net bir şekilde açıklanması, kazananların ne zaman açıklanacağının belirlenmesi gerekir.

Kampanya 4)

Twitter Anket 

Basit bir sor/cevaptan oluşan ancak etkileşim oranı yüksek olacak bir kampanya şeklidir.

Yapmamız gereken tek şey bir soru oluşturmak ve twitter üzerinden bu soruyu paylaşmak. Bu soru tanıtmak istediğiniz ürün/hizmet ile ilgili olabilir. Doğru cevabı veren ilk 5  kişi ödül kazanır.

Kampanya 5)

QR kod 

Eğer bir mekan tanıtımınız veya açılış, lansman vb..  etkinlikleriniz var ise; etkinlik girişinde herkese QR kod içeren bir giriş kartı verilir. Her QR kod bir soru sayfasına yönlenir. Soruyu yanıtlayıp  # ve @ ile birlikte tweet atanlar sürpriz hediye, indirimli ürün kazanır.

Kampanya 6)

Yaratıcı Cevap

Twitter üzerinden soruya en yaratıcı cevabı veren katılımcı gün sonunda hediye kazanır.

 

Bu yazım www.marka-marka.org üzerinde yayınlanmıştır.

YORUM YAP