Dijital Ajanslar için Fiyatlandırma Raporu

Dijital pazarlama dünyası, hızla değişen trendler ve sürekli gelişen teknolojilerle dolu bir alan. Bu dinamik ortamda, ajansların hizmetlerini, fiyatlandırma stratejilerini sürekli olarak yeniden değerlendirmeleri ve ayarlamaları gerekiyor. Bu yazıda, Sprout Social’in 2022 Ajans Fiyatlandırma ve Paketleme Raporu‘ndan bazı önemli bulguları paylaşacağım. Bu rapor, dijital ajansların bu değişen ortamda nasıl ayak uydurduklarını ve 2023 ve sonrasında dayanıklılıklarını nasıl inşa etmeyi planladıklarını ele alıyor.

Raporda dikkat çeken önemli bir nokta, Hizmetler, uygulamadan stratejiye doğru kayıyor. Dijital Ajanslar hala çok sayıda uygulamalı iş yapıyor olsa da, en çok sunulan hizmetlerin üçü stratejiye yönelik. Ajansların büyük çoğunluğu sosyal medya stratejisi (97%), içerik oluşturma ve yayınlama (94%), sosyal medya yönetimi (92%), sosyal medya reklamcılığı (87%) ve sosyal medya analitiği (86%) sunuyor. Sosyal medya etkileşimi ve topluluk yönetimi gibi yüksek dokunuşlu hizmetler 2020’den bu yana daha az popüler hale geldi.

Ajanslar, müşteri adaylarını sosyal medyanın değeri konusunda eğitme konusunda giderek daha az zorluk yaşıyorlar. 2020’deki son Sprout Social anketinden bu yana, bu konunun en büyük sorun olduğunu belirten ajanslarda yaklaşık %15’lik bir azalma görülmüş. Yine bu konunun ajansların birinci sorunu olarak kalmaya devam ettiğini göz ardı etmemek gerek.

Her işi biraz bilen ama hiçbir konuda uzman olmayan bir strateji, kaybeden bir stratejidir. Müşteriler, ajanslara belirli ihtiyaçlarla geliyor ve ajansların anında uzmanlık sağlamasını bekliyorlar. Bunun karşılığında, ajanslar hizmet tekliflerini belirli bir amaç gözeterek genişletiyorlar. Ajansların yarısından fazlası son 12 ayda yeni hizmetler ekledi ve üçte birinden fazlası çekirdek hizmetlere odaklandı.

Yeni hizmetler oluşturmayanlar, bunu önümüzdeki 12-24 ay içinde yapmayı planlıyor. Ajansların %50’den fazlası, yeni hizmetler sunmaya odaklanmayı planlıyor. Ajanslar, hangi tür müşterilerle çalıştıkları konusunda da net görüşlere sahip. Önümüzdeki 12-24 ay içinde, ajansların üçte birinden fazlası, hangi tür müşterilerin ajansları için en uygun olduğunu değerlendiriyor.

Hizmet teklifleri çoğalıyor. Değişen müşteri ihtiyaçlarına yanıt vermek üzere, sunulan sosyal medya hizmetlerinin sayısı ve özgüllüğü son iki yılda patlama yaptı. Müşteriler, sosyal medyanın iş sonuçlarına nasıl etki edebileceği konusunda daha bilgili hale geldi. Ajanslar da hizmetlerini, her hizmetin hedeflerini, stratejilerini ve çıktılarını net bir şekilde tanımlayacak şekilde yeniden düzenledi. Aslında, ajanslar ortalama 8 farklı sosyal medya hizmeti sunuyor. Ve bu sayının artması muhtemel. Ajansların %82’si, müşterilerin önümüzdeki beş yıl içinde daha özelleştirilmiş hizmetler talep edeceğini öngörüyor.

Sosyal medya paketlerine dahil edilen hizmetler 2020 ve 2022 yılları arasında değişiklik göstermiştir. 2020 yılında sosyal dinleme %44, influencer pazarlama %49, itibar yönetimi %38, müşteri hizmetleri %25 ve çalışan savunuculuğu %12 idi. 2022 yılında ise içerik geliştirme %94, sosyal medya yönetimi %98, sosyal medya reklamcılığı %89, sosyal medya analitiği %94, sosyal medya etkileşimi %86, sosyal denetimler %66, topluluk yönetimi %68 ve sosyal medya stratejisi %95 oldu.

Sonuç olarak, dijital pazarlama ajansları sürekli olarak hizmetlerini, stratejilerini ve fiyatlandırma modellerini yeniden değerlendiriyor ve ayarlıyorlar. Bu, müşteri ihtiyaçlarına daha iyi hizmet vermek, karlılığı artırmak ve uzun vadede dayanıklılığı inşa etmek için önemlidir. Dijital pazarlama ajansları, hizmetlerin hangilerinin kar getirdiğini ve hangilerinin getirmediğini belirlemek için gerçekten odaklanmalı. Ajanslar, düşük karlı hizmetler belirlendiğinde fiyatlandırma modellerini ayarlamayı, yatırılan maliyetleri analiz etmeyi ve kaynakları daha fazla tampon oluşturmak için kullanmayı düşünmelidir. Bu, uzun vadede ajans dayanıklılığını inşa etmek için önemli olacaktır.

Bu rapor, dijital pazarlama ajanslarının gelecekteki başarısı için önemli bir yol haritası sunuyor. Raporunun tamamını bu linke tıklayarak indirebilirsiniz. Umarım bu paylaştığım kısa özet sizin için faydalı olmuştur.

YORUM YAP