Babalar Günü Kampanya Fikirleri – 2020

Babalar Günü tüm dünyada Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanır. Bu yıl da 21 Haziran 2020’de kutlanacak. Bu tarz özel günler markaların insani yönlerini göstermeleri ve müşterilerinin ve sosyal medya takipçilerinin duygularına hitap etmek için harika bir fırsattır.
Markaların bu vesileyle hassasiyeti anlamaları ve ürün tanıtım ve satışlarının ötesine geçen mesajlar oluşturmaları gerekir.

Kutlama Planlarını Anlamak

Eğer marka olarak müşterilerinizin ve takipçilerinizin mutluluğuna katkıda bulunmak, onların hayatlarına dokunmak istiyorsanız, markanızın büyüklüğü ne olursa olsun, ailelerin bu özel günü nasıl kutlamayı planladığını ve satın alma merkezinin kim olacağını anlamanız gerekir. İşte hediye alınacak kişilerin kim olacağını gösteren bir grafik.

Orijinal Kaynak: NRF (https://nrf.com/insights/holiday-and-seasonal-trends/fathers-day/fathers-day-data-center)

Tabloda babasına hediye alacak kişilerin az da olsa bir farkla daha yoğun olarak erkekler olduğunu, eşe yönelik hediyeyi kadınların tercih ettiğini, ve ağabey, oğul ya da kardeşe alınan hediyelerde kadın ve erkeklerin neredeyse eşit olduğunu fark ettiniz değil mi?
Peki bu veriler bize ne sağlar? Örneğin babalar günü hediyesi satışına yönelik kampanyalarınızda hedef kitleyi segmentlere ayırırken evli kadınları ayrı bir kitle olarak hedefleyip onlara özel kreatifle bir reklam kampanyası yapabilirsiniz

Babalar Günü kampanyası Kazandırır mı?

Pazarlama kampanyanızı planlamadan, babalar günü kampanyası için yatırım yapmadan önce, müşterilerin hediye almak için para harcayıp harcamayacakları hakkında bir fikir sahibi olmak isteyebilirsiniz. Aşağıdaki grafik size babalar günü harcama geçmişinin ne olduğu konusunda net bir fikir verebilir. Bu, pazarlama bütçenizi planlamanıza yardımcı olabilir. İyi planlanmış bir bütçeyle, doğru insanlara sizi zorlamayan bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Kaynak: NRF (https://nrf.com/insights/holiday-and-seasonal-trends/fathers-day/fathers-day-data-center)

Müşteriler 2019 yılında 15,96 milyar ABD doları harcamış, bu yıl içinde 17 milyar ABD doları harcama yapılması beklenmektedir.

Nereden Alacaklar?

Pazarlama açısından, alıcıların nereden satın alacaklarını bilmek çok önemlidir.

Kaynak: Chamaileon.io (https://chamaileon.io/resources/fathers-day-emails/)

Tüm alıcıların neredeyse üçte birinin internetten hediye satın almayı düşünmesinin yanında geleneksel mağazalara yapılacak yönlendirmeler için de, dijital pazarlama önemli bir rol oynayabilir. Kullanabileceğiniz bazı dijital pazarlama fikirleri:

  • Babalar Günü için bir Açılış Sayfası oluşturun
  • Arama motorları için optimize edin
  • Sosyal medya platformları için optimize edin
  • Kupon Kodları ile E-Posta Kampanyaları Başlatın
  • Müşteri Kutlamalarının Videolarını Paylaşın
  • Kullanıcıları sohbete davet edin

Babalar Günü Hediyesi Olarak En Çok Hangi Ürünler Tercih Edilir?

Müşterileriniz için kampanyalar planlıyorsanız bu noktada müşterilerin tercihlerini bilmek önemlidir. Bir Akşam Yemeği veya Brunch’ın babalar gününde en sevilen hediyelerden bazıları olduğunu söyleyebiliriz, bu yüzden bir restaurantsanız web sitenizde babalar gününe özel indirimler koyarsanız bunun katkısını mutlaka göreceksiniz.

Babalar gününde, kıyafet hediye etme eğilimi çok popülerdir. Bir babanın en sevdiği kıyafetleri oğlundan veya kızından alması çok dokunaklıdır o yüzden tekstil işindeyseniz babalar gününü asla es geçmemelisiniz.
Etkileyici mükemmel bir kitap, başka bir favori armağandır.

Aşağıdaki grafikte, 2020’de popülerlik kazanan en iyi 5 Babalar Günü hediye kategorisini görebilirsiniz.

Kaynak: NRF (https://nrf.com/blog/3-ways-consumers-will-celebrate-dads-despite-coronavirus)

Babalar Günü Kampanya Fikirleri

Soru cevap Anketi

Basit ama etkili bir kampanya çalışmasıdır. Takipçilerinizin katılmak için tek bir soruyu cevaplamaları gerekir. Babalar Günü için böyle bir kampanya oluştururken, sorunun konuyla ve mümkünse markanızla ilgili olması gerektiğini unutmayın.

Başarısız olmayacak bir fikir, duygulara ve anılara hitap etmektir. Örneğin, “Babanızı en iyi hangi kelime tarif eder?” Gibi sorular sorabiliriz. veya “Babanızın En çok tekrarladığı tavsiye nedir?”.

Favorini seç

Bu tür bir yarışma başlatmaya karar verirseniz, kullanıcılara oylamaları için bazı seçenekler vermelisiniz. Kullanıcıların oy kullanabilmek için sosyal medya profillerinizi takip etmelerini istemeyi unutmayın.
Kullanıcıların hangi seçeneklere oy vermesini istiyorsunuz? Ana anahtar, bu seçenekleri markanızla ilişkilendirmektir. Örneğin, bir tekstil markasıysanız, babalar gününe özel seri kıyafetler geliştirin, böylece babalarının en çok hoşuna gideceğini düşündüklerinden seçmelerini isteyin.
“Sizce babanız en çok hangisini sever?” Ayrıca, hayranlarınızın kendi fotoğraflarını en iyi temsil edenleri seçebilmeleri için farklı “baba türleri” içeren resimlerden de seçmelerini isteyebilirsiniz.
‘Senin baban hangi karaktere daha çok benziyor?’
Oylanacak seçenekler komikse bu kampanya katılımcıları için daha eğlenceli olacaktır .

Babalar Günü için doğrudan çekiliş

Bu tür bir dinamik en basit ve aynı zamanda en çekici olanıdır. Bu durumda, kullanıcılar yalnızca hediye almak için talimatları uygular.Örneğin, bizi takip et, yayını “beğen”, retweetle veya yorumlarını bırak!
Takipçi sayısını artırmanın yanı sıra , katılımınızı ve erişiminizi de artırmak istiyorsanız, bir veya daha fazla arkadaşlarını etiketlemelerini de isteyebilirsiniz Bu seçenek Twitter veya Instagram’da yapılabilir .

Influencerlarla Yapılacak Çekilişler

Influencerlar markaların satışlarını artırması için mükemmel bir yol haline geldi. Sosyal medyada yeni takipçiler elde etmenin yanı sıra , bir influencer ile bir kampanya başlatılması sayesinde hayranlarınız markanız hakkında daha fazla bilgi sahibi olacak ve daha fazla kişiye ulaşmış olacaksınız.

Bir Influencer ile yapılacak kampanya fikri; farklı influencerlar marka hediyelerini takipçilerine verebilir ve bunun için sizin sosyal medya hesaplarınızı takip etmelerini isteyebilir.

Fotoğraf yarışması

Babalar Günü için en sevdiğim kampanyalardan biridir. Ayrıca, size çok çeşitli seçenekler sunar. Kullanıcılar katılmak için daha büyük çaba sarf etmelidir, ancak bu tür bir kampanya eğlenceli ve hatta biraz nostaljiktir.

Birkaç öneri: kullanıcıların babalarının gençlik resmini yüklemelerini isteyebilirsiniz, vintage bir fotoğraf yarışması ; bir baba-oğul / kız fotoğraf yarışması ; ya da babalarının en akıllı ya da en komik yanını en iyi temsil eden resmi paylaşmalarını isteyebilirsininz. Fotoğrafın karşılaması gereken gereksinimlerin ürün veya hizmetlerinize de uyması gerektiğini unutmayın.

Kaynak: https://nymag.com/intelligencer/2017/06/how-instagram-made-fathers-day-unbearable.html

Olanaklar sınırsız! Yarışmayı Facebook, Twitter veya Instagram’da ya da üçünde aynı anda başlatabilirsiniz. Instagram, muhtemelen tahmin ettiğiniz gibi, bu tür yarışmalar için tercih edilen sosyal ağdır. Kullanıcılardan , etkinlik için özel olarak oluşturabileceğiniz belirli bir hashtag kullanarak fotoğraflarını paylaşmalarını istemeyi unutmayın .

Anlatım Yarışması

Bu kampanya diğerlerinden daha az çekici olabilir, çünkü kullanıcılar büyük çaba sarf etmelidir. Ancak endişelenmeyin: anahtar, dikkatlerini çekmektir. Eğer yazmaları gereken konu eğlenceli ve ödül ilginçse, katılımın artması uzun sürmeyecektir.

Basit bir fikir, katılımcılardan size babalarının en komik fıkralarını veya neden en iyi ebeveyn olduğunu vb. Söylemelerini istemektir. Diğer takipçilerinizden en sevdikleri hikayeler için oy vermelerini isteyebilirsiniz. Bir hashtag eklerseniz, Babalar Günü yarışmanız viral olabilir.

Babalar Günü Kampanyalarınıza ilham verecek reklam ve kampanya örnekleri

Dove’un 30 saniyelik reklamı, hayatımızda olan tüm erkeklere teşekkür etmemizi teşvik ediyor. Dedeleri, antrenörleri, öğretmenleri ve daha fazlasını vurgulayan bu reklam inanılmaz bağlar gösteriyor. Dove bu reklamla biyolojik olarak babalarımız olmasa bile tüm baba figürlerinin değerli olduğu mesajını veriyor.

Komedi şovmeni Jimmy Kimmel, hayranlardan babalarına gizlice, “Seni seviyorum!” diye çığlık atmasını istedi. Ve ortaya bu eğlenceli ve komik video çıktı.

Stockland – Baba: Büyük bir iş için küçük bir kelime.

Ve benim favorim : Yeni Bonus Babalar Günü Reklamı – İçindeki Çocuğu Hiç Kaybetmeyen Babalarımıza…

Bonus : Babalar günü kampanya stratejisi oluşturmak ve reklam planlaması ile ilgili yardıma ihtiyacınız varsa info@survivor.com.tr’ye mail göndererek detaylı bilgi ve teklif alabilirsiniz. #ReyhandanSelamlar yazarsanız size ekstra %25 indirim uygulayacaklar 🙂

Kaynakça:

insights.digitalmediasolutions.com/articles/the-best-6-father-s-day-campaigns-marketing-dad-s-love

blog.cool-tabs.com/en/fathers-day-10-ideas-grabbing-attention-campaigns/

resultfirst.com/knowledgecenter/fathers-day-marketing-campaign-ideas-to-make-the-most-out-of-it

YORUM YAP