Google İçeriğinizi Nasıl Değerlendiriyor?

Bir içeriği “iyi” veya “değerli” yapan şeyleri kim söyleyebilir?  Konu son derece subjektif gözükse de Google, tam da bunu yapmak için birkaç milyar dolarlık bir imparatorluk inşa etti.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)  sürekli bir dönüşüm ve gelişim içerisinde, Google, arama algoritmasını her yıl yaklaşık 500-600 kez değiştirmektedir. Bu değişimlerin çoğu küçük çapta olsa da, Google her birkaç ayda bir arama seçeneklerini önemli ölçüde etkileyecek daha büyük çapta ( Google Panda ve Google Penguin gibi ) algoritmik güncellemeleri hizmete sunmaktadır. (Kaynak: Moz)

Güzel haber, arama motoru optimizasyonu yani SEO’yu çok spesifik formüllere dayandırmaya gerek yoktur. Rekabet koşulları farklı olan farklı sektörlerde aynı uygulamalar farklı sonuçlar da verebilir. Bu nedenle sitenizin organik arama üstünlüğüne mani olacak hiçbir altın kural da yoktur. Sadece dikkat edilmesi gereken birkaç ayrıntı ile de Google arama sıralamanızı yükseltebilirsiniz.

“Modern arama algoritmaları, içerikle alakalı fotoğrafları reklam veya içerik alakasız fotoğraflardan ayırt etme yeteneğine sahiptir.”

Daha iyi organik arama yerleşimi için bu 4 konuya dikkat!

1. Tek Tek Anahtar Kelimelere Değil, Bütüne Odaklanın! Bir sayfayı tek tek anahtar kelimeler için optimize etmek yerine tam bir konsepti ele alın. Bu daha yüksek sıralamalar elde etmenizi sağlar. Temel olarak, Google, tekrar eden anahtar kelime doldurulmuş sayfa yerine, sayfadaki içerik kümelerindeki anlam derinliğini dikkate alır.
2. İçerik Uzunluğuna Dikkat Edin! İçerik uzunluğu, arama sıralamanızı etkileyen faktörlerden biridir. Çok Kısa veya çok uzun içerik, Google’ın arama algoritmaları için olumsuz faktörlerdendir. İyi bir içerik 500 ila 1000 kelime arasında olmalıdır.
3. İnsanlar görsellerden hoşlanır – ve böylece Google da. Fotoğraf ve multimedya içeriği, daha yüksek arama sıralamalarını destekleyici unsurlardır. Modern arama algoritmaları, içeriğe bağlı fotoğrafları reklamlardan veya alakasız içerikli fotoğraflardan ayırt etme yeteneğine sahiptir. Basitçe ifade edersek, Google, resimlerin kelimelere değer kattığını düşünür ve ona göre değerlendirir.
4. Responsive Tasarımı benimseyin. Google, modern web standartlarına uyan web sitelerine daha çok değer verir. Doğal SEO avantajlarından ayrı olarak, modern web tasarımı, bilgi tüketiminin nasıl değiştiğinin doğrudan bir yansımasıdır. Mobil ve tablet erişimi son birkaç yıldır müthiş bir artış gösterdi ve Google, artık organik arama sıralamasında, internet içeriğinin yeniden yapılandırılmasında mobili, masaüstünden daha fazla dikkate alıyor.
İnternetteki varlığınız, arama motoru sıralamanız hakkında sorularınız mı var? bilgi@reyhanacikelli.com ’a mail göndererek web siteniz için ücretsiz analiz isteyebilirsiniz…

Yararlanılan kaynaklar:
http://novocent.com/ideas/how-does-google-evaluate-your-seo-content.php
https://www.seohocasi.com/google-algoritma-guncellemeleri/
http://www.freepik.com/free-vector/search-engine-concept_742427.htm#term=seo&page=1&position=16

Google, İçeriğinizi Nasıl Değerlendiriyor?

YORUM YAP