Hız Hayat Kurtarır! Site Hızının SEO’ya Katkısı

Bilgi akışının fazlalaşması ile birlikte internette hız ihtiyacımız daha da arttı. Aradığımız bilgiye hemen erişip işimize devam etmek ve/veya yeni bilgiler elde etmek istiyoruz.

Yapılan bir araştırmaya göre,(1) bir mobil açılış sayfasını tam olarak yüklemek için geçen ortalama süre 22 saniye. Ancak mobil siteye gelen ziyaretçilerin % 53’ü, siteyi yüklenmek için üç saniyeden daha uzun bir süre beklemiyor ve sayfadan ayrılıyorlar. (2) Bu kesinlikle büyük bir sorun!

Bugün sadece e-ticaret sektöründe değil, birçok farklı sektörde tüketiciler hızlı web sitesi deneyimini yaşamak istiyorlar. Tüketiciler, finans sitelerinde faturalarını hızlıca ödemek, tatil incelemelerine göz attığında hızlı sonuçlar almak ve bir makaleyi tıkladıklarında hemen görüntülemek istiyorlar.

Artık hemen hemen tüm sektörlerde genel web trafiğinin yarısından fazlası mobil cihazlardan geliyor lakin Google verilerine göre mobil dönüşüm oranları, masaüstü dönüşüm oranlarından çok daha düşük. Oysa ki;

Hız = Daha iyi bir tüketici deneyimi = Google’da daha iyi bir sıralama’dır.

Google’ın yaptığı araştırmalarda analiz edilen sayfaların % 70’inde, ekranın üst kısmındaki görsel içeriğin görüntülenmesinin yaklaşık yedi saniye sürdüğü ve tüm görsel içeriği tam olarak yüklemenin 10 saniyeden uzun sürdüğü tespit edilmiş.
Google bu araştırmalarında siteden ayrılma oranı ve dönüşüm verilerini, insan beyninde ve sinir sisteminde modellenmiş bir bilgisayar sistemi olan derin sinir ağı ile test ediyor ve % 90 tahmini doğruluğuna sahip olan sinir ağı, sayfa yükleme süresinin bir saniyeden yedi saniyeye geçmesiyle, bir mobil site ziyaretçisinin siteden ayrılma ihtimalinin % 113 arttığını tespit ediyor.
Benzer şekilde yine veriler gösteriyor ki bir sayfadaki metin, başlık ve resim öğelerinin sayısı 400’den 6000’e çıktığında, dönüşüm olasılığı% 95 düşüyor. (3)

Mobil’de Hız Daha da Önemli

Yukarıdaki veriler gösteriyor ki daha fazla hız daha iyi kullanıcı deneyimi demektir. Ve mobil sayfalar söz konusu olduğunda, hız ve boyut daha da önemlidir. Web sitesi sahipleri site ziyaretçilerinin çoğunun mobil ortamdan geldiğini kabul etmeli, tüketiciler için daha iyi mobil deneyimler üretmeye odaklanmalıdır.

Site Hızını Ölçmek için Araçlar?

Web Sitenizin hızını ölçmek için internette birçok farklı araç bulabilirsiniz. Bunlardan en çok kullanılanları aşağıda listeledim.

Google PageSpeed Insights

Google’ın kendi hizmeti olan Google PageSpeed Insights.’ı kullanmak için buraya tıklayarak açılan sayfaya web sayfanızın linkini yapıştırın. Araç size hem mobil hem de masaüstü için site hızı oranlarını ve düzeltilmesi gereken kısımlarla ilgili nasıl düzeltebileceğinizi gösterecek.

Google Analytics Site Hızı Verileri

Google Analytics hesabınız varsa (ki yoksa hemen açmalısınız) “Davranış” sekmesinin altında bulunan “Site Hızı” kısmından sayfaların yüklenme sürelerini inceleyebilirsiniz, “Hız Önerileri” başlığından ise yüklenmesi uzun süren sayfalar için önerileri göreceksiniz.

Site hızını etkileyen Faktörler (4)

Hosting

Site tasarım ve yazılımını yapmaya başlamadan önce planlama yapmanız gerekir. Kısa vadeli düşünmemeniz çok önemli. Planlamayı doğru yaparsanız sitenizin ihtiyaçlarını karşılayacak doğru bir hosting alabilirsiniz. Başlangıç aşamasında bütçeden kısıp ucuz bir hosting almak ileriki dönemlerde site hızınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Görsel Boyutları

Optimize edilmeyen görseller site yüklenme hızının düşmesinin en başlıca sepeplerindendir. Günümüzde site görsel kalitesini düşürmeden sıkıştırma ve bişimlendirme yapmayı sağlayan araçlar mevcut. Bu araçlar sayesinde site ziyaretçisi görselleri orijinalinden farksız görüyor lakin görseller sitenizde çok daha az yer kaplıyor. Sıkıştırma araçlarının çoğu ücretsiz olarak kullanılabiliyor. İşte onlardan bazıları;

  • Shrink O’matic
  • Smush.it
  • PNG Gauntlet
  • Puny PNG
  • Shrink Pictures
  • Compressor.io

Kullanımı oldukça yaygınlaşan GIF’lerin optimize edilmesi için de birçok sıkıştırma aracı bulunmakta. Bu araçlar arasında en çok kullanılanı ise Gifsicle.

Sosyal Medya Butonları

Sosyal medya butonları gibi site içeriğine dahil olmayan 3. parti kaynakları dışarıdan yüklenebilir. Bu da site hızının düşmesine neden olabilir.

Tasarım

Sitenizin tasarımının oldukça önemli olduğunu kimse inkar edemez, ancak gösterişli olsun diye, açılması uzun süren bir site yaparsanız, ne yazık ki kullanıcıların sitenizin ihtişamını göremeden pes etme ihtimalleri oldukça yüksek olacaktır.
Ve son olarak Google’ın Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) Projesini de sitenize uygulayabilirsiniz. Bu sayede Ortalama 4 kat daha hızlı sayfa yüklenmesi elde edebilirsiniz. AMP sayfalar hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayın. 

Asla göz ardı etmemeniz dileği ile; Hızlı yüklenen sayfalar, hem sıralamanıza hem kullanıcılara hem de organik trafiğinize büyük katkı sağlayacaktır. Hızınız asla düşmesin! 🙂

Kaynakça:
(1) Google Research, Webpagetest.org, Global, sample of more than 900,000 mWeb sites across Fortune 1000 and Small Medium Businesses. Testing was performed using Chrome and emulating a Nexus 5 device on a globally representative 3G connection. 1.6Mbps download speed, 300ms Round-Trip Time (RTT). Tested on EC2 on m3.medium instances, similar in performance to high-end smartphones, Jan. 2017.
(2) Google Data, Global, n=3,700 aggregated, anonymized Google Analytics data from a sample of mWeb sites opted into sharing benchmark data, Mar. 2016.
(3) Google Research, Webpagetest.org, Global, sample of more than 900,000 mWeb sites across Fortune 1000 and Small Medium Businesses. Testing was performed using Chrome and emulating a Nexus 5 device on a globally representative 3G connection. 1.6Mbps download speed, 300ms Round-Trip Time (RTT). Tested on EC2 on m3.medium instances, similar in performance to high-end smartphones, Jan. 2017. 6 Google/SOASTA Research, 2017.
(4) http://seozeo.com.tr/site-hizinin-seo-uzerindeki-etkisi
(5) İçerik fikri: https://www.thinkwithgoogle.com/articles/mobile-page-speed-new-industry-benchmarks.html?utm_source=Twitter&utm_medium=social&utm_campaign=Think&utm_content=performance-moments-20170330

YORUM YAP