Web sitenizi yenilemeyi düşünmeden önce kendinize sormanız gereken 6 soru.

Potansiyel müşterilerin ürün ve hizmet araştırmalarını yaptıkları sırada, markanızla ilk temasa girdikleri yer genellikle web sitenizdir. Web sayfalarının işletmelerin potansiyel müşterileri ilk etkileme noktası olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz. Fakat, çok fazla işletme, markalarını tam olarak temsil etmeyen bir web sitesiyle yetinmeyi tercih ediyor.

Bir web sitesinin yeniden tasarlanması büyük bir yatırımdır ve yüksek riskli bir projedir.

Web sitenizin hedeflerinize uymayan yeni bir versiyonunu oluşturmak için zaman ve para harcıyorsanız, sadece paranızı boşa harcamazsınız, ayrıca yeni web sitesinin zayıflığından dolayı müşterileri kaybetme riskini de alırsınız.

Ayrıca yeni web siteniz, iyi düşünülmüş bir strateji ile geliştirilse bile, yayınlanıp teste girene kadar kitlenize nasıl etki edeceğinden de emin olamazsınız. Bu da web sitenizin iyi görünmesi için bir tasarımcı ile anlaşmanızın yeterli olmadığı anlamına gelir.

Yeni web sitesi tasarımı için tam bir strateji geliştirmeniz gerekir. Aynı zamanda yeni web siteniz yayınlanmaya başladıktan sonra ondan en iyi şekilde yararlanmayı başarabilmeniz de için aşağıdaki birkaç soru sorunun yanıtı bilmeniz önemlidir.

Web sitesi için öncelikli hedeflerimiz nelerdir?

Web sitenizin nasıl görünmesi gerektiğine karar vermeden önce, ne yapmak istediğinizi bilmeniz gerekir.

Net ve odaklanılmış bir web sitesi stratejisi geliştirmenin ilk adımı, ulaşmak istediğiniz ana hedefleri belirlemektir.

İşletme web siteleri için ana hedefi tanımlamak genellikle kolaydır: web siteniz satış yapmanıza yardımcı olmalıdır. Ancak çoğu web sitesinin bu noktaya gelmek için bir dizi ilgili hedefi göz önünde bulundurması gerekir:

 • Daha fazla görünürlük için geliştirilmiş SEO
 • Genel olarak web sitesine artan trafik ve özel açılış veya ürün sayfaları
 • Daha fazla e-posta abonesi
 • Çeşitli türlerde artan web sitesi dönüşümleri

Şu anki internet sitenizde çalışan ve çalışmayan şeyler neler?

Web sitenizin şu an için ihtiyacınız olan şeyi yapmadığını hissedebilirsiniz, ancak bu, sahip olduğunuz web sitesinden öğrenilecek çok şey olmadığı anlamına gelmez.

Web sitenizi yeniden tasarlamadan önce, mevcut web sitenizin analizlerini doğru bir şekilde yapmalısınız. Bazı sayfaların veya tasarım öğelerinin düşündüğünüzden daha iyi çalıştığını görebilirsiniz; bu durumda bunları yeni tasarımınızda da kullanmak isteyeceksiniz.

Web sitesi analizlerinize ek olarak, sosyal medya ve e-posta verileriniz gibi izleyicilerinizin neler yanıtladığı hakkında size bir şeyler söyleyebilecek diğer tüm analitiklere bakın. Bu verilerde trendleri aramaya çalışın:

 • Hangi kelimeler ve terimlere cevap veriyorlar
 • Hangi başlık formatları en fazla tıklama alıyor ve açılıyor
 • Web sitenizdeki hangi sayfalar en çok görüntülenme ve tıklamayı alıyor, hangileri almıyor.
 • Hangi tür CTA’lar en fazla dönüşümü yönlendiriyor – hem dil hem de tasarım açısından…

Asıl kitlemiz kimler?

Hedef kitlenizi tanıyın ve web sitenizi bu kitlede ki herkesin sevebileceği bir ortalamada tutmaya çalışın.

Web sitenizi ziyaret etmesini istediğiniz kişilerin profillerini hayal ederek başlayın. Hayali potansiyel müşteriler, kitlenizin sizden ve web sitenizden beklentisi, satın  alma alışkanlıkları ve bunları nasıl kullanacağınıza dair daha derin bir profil çıkarmanıza yardımcı olur.

Hayali hedefleme size fikir verecektir fakat çalışmalarınız, müşterileriniz hakkındaki gerçek verilere dayanmalıdır. Analitik verileriniz üzerinde yaptığınız inceleme, sürecin bu bölümüne yardımcı olmalıdır, ancak daha fazla insansı ayrıntılarla doldurmak için doğrudan müşterilerinizden bazılarıyla konuşarak, onlara web sitenizden ne beklediklerini sorarak da da faydalanabilirsiniz.

Onlara iletmek istediğimiz asıl mesaj ne?

Net bir marka mesajı oluşturmanın ilk adımlarından biri, benzersiz değer önerinizi tanımlamaktır.

Güçlü, benzersiz bir değer teklifi:

 • İşinizin ne yaptığını açıkça ifade eder
 • Hedef kitlenizin hayatını nasıl daha iyi hale getireceğinize odaklanır (bu yüzden yine sizden ziyade onlara odaklanır)
 • Sizi rakiplerinizden ayıran şeyleri açıklar

Kaç kişiye sahip olduğunuza ve ne kadar farklı olduklarına bağlı olarak, her biri için benzersiz değer önerileri oluşturmayı hedeflemelisiniz.

Değer önerisinin kendisi kısa olacaktır, ancak web sitenizin geri kalanını şekillendirmeye yardımcı olan kullanışlı bir araçtır.

İhtiyacınız olan belirli sayfaları ve mesajlaşmaların her sayfada ne olması gerektiğini belirlerken, ziyaretçilerin değer öneriniz hakkındaki anlayışını desteklemek ve güçlendirmek için her birinin nasıl kullanılabileceğini ve genel hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olacağınızı düşünün.

Web sitesi ziyaretçilerinin sizinle nasıl iletişim kurmasını istersiniz?

Dijital Pazarlama iki yönlü bir iletişimdir. Web sitenizin ziyaretçilerine kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı net bir şekilde iletmesini istiyorsanız onlarla konuşmaya da hazır olmalısınız. Web sitenizdeki mesajlaşma ideal olarak bir sohbetin başlangıcı olmalıdır.

Bu nedenle, günümüzde birçok işletme web sitesi, konuşmanın web sitesinde başlaması için canlı destek uygulamaları kullanır. Siz de iletişim bilgilerinizi ve web formlarını eklemenin yanı sıra, ziyaretçilerinizin sorularına anında cevap verecek canlı sohbet pencereleri ile gerçek zamanlı olarak sizinle site üzerinden iletişim kurmaları için bir yol sunmayı düşünün.

Web sitenize gerçek zamanlı iletişim seçenekleri eklemek, onlara bu konuda sunabileceğiniz, onlardan haber almayı önemsediğinizi göstermek için yararlı bir yoldur.

Kitlemiz bizi nasıl bulacak?

Web sitenizi yeniden tasarlama projesinin, insanların sitenizi bulmalarına, ziyaret etmelerine ve etkileşime geçmelerine yardımcı olacak uzun vadeli bir strateji içermesi gerekir.

İyi bir strateji, web tasarım sürecinizin başlarında attığınız adımları ve web sitenizin başlamasından sonraki aylarda üzerinde çalışmaya devam edeceğiniz bazılarını içerecektir:

 • Gelişmiş trafik için tasarım sürecinin bir parçası olarak sayfa SEO optimizasyon tekniklerini uygulamak
 • Web sitenize zaman içinde değer katmaya devam etmek için bir içerik planı oluşturma ve oluşturduğunuz içeriği tutarlı bir şekilde yayınlama ve geliştirme
 • Sitenize backlink sağlamak
 • Analitik bilgilerinizi sürekli olarak incelemek, web sitesini ve pazarlama taktiklerini sürekli geliştirmek için bir süreç oluşturmak

Bonus: Mevcut web sitenizin işletmenizin ihtiyaçlarını karşılama konusunda yeterli olup olmadığından emin değilseniz. Bu linke tıklayarak Survivor Dijital ile iletişime geçin ve ücretsiz site analizi isteyin.

Bu yazı da ilginizi çekebilir “Mobil Uyumlu Bir Web Sitesi Ne Kazandırır?

YORUM YAP