Facebook Sayfa Yöneticileri Tarafından En Sık Yapılan Hatalar

Facebook’ta  2 milyar’a yakın hesap var. Pazarlamacılar artık  Facebook’un, dijital pazarlama stratejisinin olmazsa olmazı olduğunu  çok iyi biliyorlar.

Facebook kullanımı markalar için bu kadar önemliyken yine de Facebook sayfa yöneticilerinin bir çoğu aynı hataları yapmaya devam ederek, pazarlama stratejilerine büyük zarar veriyorlar.

Hadi birlikte en sık yapılan Facebook Sayfa Yönetimi hatalarına bir göz atalım;

  • Profil ve kapak fotoğraflarının yanlış kullanılması:

Özensiz profil ve kapak fotoğrafı seçimi markanızın imajına zarar vermektedir. Profil ve kapak fotoğrafınız markanızın görünen ilk yüzüdür ve ilk izlenim her zaman için önemlidir.   Bu yüzden sayfanızın kapak ve profil fotoğrafının kaliteli ve markanızı yansıtacak değerde olmasına dikkat etmeli, özensiz kullanımdan kaçınmalısınız.

Profil fotoğrafınızın 180×180 piksel büyüklüğünde olması, kapak fotoğraflarınızın ise 851×315 piksel boyutlarında olması gerekiyor. Ayrıca kapak fotoğrafınızda yazı kullanıyorsanız profil fotoğrafınıza denk gelen yerlere dikkat etmelisiniz.

hatalı facebook kapak fotoğrafı kullanımı

  • Sayfa Bilgilerinin Eksik Olması:

Pek çok sayfa yöneticisi sayfa bilgilerini eksik dolduruyorlar. Safa bilgisi için sadece web sitesinin adresini yazmak yeterli değildir.  Facebook’ta Sayfa bilgilerini detaylı ve tam yazmanız önemlidir. Bu sayede, hem arama motorlarından hem de Facebook’tan ulaşacağınız kişi sayısı da artar.

Facebook eksik sayfa bilgileri girişi

  • Çok Fazla ya da Çok Az İçerik Paylaşımı:

Facebook’ta en sık yapılan hatalardan birisi de paylaşım sayısını doğru olarak planlayamamaktır. Çok az ya da çok fazla paylaşım yaptığınızda her iki türlü de hedef kitlenize ulaşamamış oluyorsunuz.

Paylaşımlarınız hem rakiplerinizin paylaşımları ile hem de kendi içlerinde yarışır haldedir. Bu yüzden paylaşımlarınız arasında en az üç saat olmalıdır.  Facebook için etkileşim önemlidir. Soru sormanın karşılığı cevap, yani yorumdur. Paylaşımlarda zaman zaman soru sormanız yorum oranınızı arttıracaktır.

Facebook zamanlanmış içerik

  • Yanlış içerik paylaşımları:

Az ya da çok içerik paylaşmak gibi, yanlış içerik paylaşımları da en sık yapılan hatalardan birisidir.  Öncelikle şunu unutmayın, Facebook içerikleri makale yayınlamak için tasarlanmamıştır. Bu nedenle çok uzun destansı yazdığınız içerikler hem okunmayacak, hem de etkileşim oranları az olacaktır.  1- 2 satırlık metinler idealdir. Daha uzun içerikler için içerik kaynağına link verebilirsiniz. Böylece web sitenize ziyaretçi akışı da sağlamış olursunuz.

Görselle birlikte yapacağınız içerik paylaşımları %40 daha fazla etkileşim sağlar.   Ve zamanlama;

Erişilen kişi  sayısını artırmak için takipçilerinizin  zaman çevrimiçi olduğunu tespit edin.  İçerik paylaşımlarınızı planlarken takipçilerinizin en aktif olduğu saatleri dikkate alın.

  • Mesajları görmezden gelmek:

Meşguliyetiniz  sizin haricinizde kimsenin umurunda değil!  Takipçileriniz mesajlarının hemen yanıtlanmasını isterler.  Bu nedenle  mesajlara ve yorumlara  mümkün olduğunca en hızlı şekilde geri dönüş yapın,  yapılan araştırmalara göre, yorum yapanlar ve mesaj gönderenlerin  %25’i, 1 saat içinde geri dönüş yapmanızı bekler…

YORUM YAP