Sosyal Medya ile Blogunuza Daha Fazla Ziyaretçi Sağlayın!

Bloggerlar da sanatçılar gibidir. Hep daha fazla kişiye ulaşmak ister ve bundan mutlu olurlar. Blog ziyaretçi sayımızı daha fazla arttırmak için kullanabileceğimiz birçok yöntem var.  Sosyal medya da bu yöntemlerin başında geliyor.

Eğer blogunuzun sosyal mecralarda bir hesabı yoksa bu çok büyük bir eksikliktir. Her blogun sosyal medya hesaplarının olması bir zorunlulukken bunu bir adım ileriye götürüp doğru stratejilerle blog içeriklerini bu kanallardan yaymanız gerekir.  Böylece hem  blogun bilinilirliği artar hem de ziyaretçi sayısı…. Bunun için size yardımcı olacak bazı küçük tüyolarım var.

İçerikleri yayınladığınız anda sosyal medyada paylaşın…

Siz zaten blogunuza düzenli içerik girişi yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Bunun için bir zaman çizelgesi belirlemeniz sadık ziyaretçilerinizi dolayısıyla blog trafiğinizi artırmada önemli bir etkiye sahiptir. Blog içeriklerinizi yayınlar yayınlamaz sosyal mecralarda paylaştığınızda sadık ziyaretçileriniz ve arama motorlarından gelenler haricinde de sitenize ziyaretçi akışı olacaktır.

Bu nedenle içeriğinizi oluşturup yayınladıktan hemen sonra/etkisi geçmeden, blogunuzun sosyal medya hesaplarından paylaşın ve blogunuza  gerçek zamanlı trafik sağlayın.

Sosyal Medya butonları her yerde olmalı…

Blogunuza sosyal medya butonları eklemişsinizdir zaten,  bunu hatırlatmıyorum bile. Ancak sadece blogun ana sayfasında yer alan sosyal medya butonları yetmez. Yayınladığınız içeriklerin ziyaretçiler tarafından da sosyal medyada paylaşılabilmesi için her içeriğin altında mutlaka sosyal medya paylaşım butonları olmalı.

Bir kez paylaşmak yetmez…

İçeriğinizi yayınlar yayınlamaz paylaştığınızda etkileşim içinde olduğunuz herkes o paylaşımı görmeyecektir. Bu nedenle aynı içerikleri günün farklı saatlerinde, ya da farklı günlerde tekrar paylaşabilirsiniz. Hatta gündem ile ilgili mevcut içeriklerinizi tekrar paylaşmak çok çok iyidir.

Tabi ufak bir hatırlatma,  bunun ayarını iyi tutturmalısınız, sürekli aynı şeyden bahsedenleri kimse sevmez. Siz de böyle davranarak takipçileri bıktırabilirsiniz.

Her mecranın ayrı bir dili vardır…

Her sosyal mecra kendine özgü dinamikleri barındırır. Bu nedenle paylaşımlarınızı yaparken bunu mutlaka göz önünde bulundurun. Facebook’ta daha uzun yazı yazma imkanı varken, Twitter’da 140 karakterden sonrasına link vermelisiniz.  Kullanıcıların da sosyal ağlardan beklentileri farklıdır. Aynı kullanıcı sizi farklı sosyal mecralarda farklı şekillerde görmek ister. İçeriğiniz aynı olsa da her sosyal ağda içeriğinizi aynı şekilde paylaşmayın. Kelimelerle, görsellerle oynayın.

Paylaşmak yetmez etkileşimi hedefleyin…

Paylaşmak bu işin birinci adımıdır.  Ancak asıl hedeflemeniz gereken ve size ziyaretçi sağlayacak şey etkileşimdir.  Etkileşim yakalayabilmek için sadece başlığı kopyalayıp paylaşmak yerine,  etkili kelimeleri ve görselleri bulmanız gerekir. Belki direkt etkileşim yerine dolaylı yollardan da içeriğinize dikkat çekebilir, viral etkiler yaratabilirsiniz.  Bunun tek bir doğru yolu yoktur. En büyük markalar dahi kendi doğrusunu deneme yanılma yöntemiyle bulur.

1 yorum

YORUM YAP