Yeni Başlayanlar İçin; ‘Web Sitesi, URL ve Alan Adı Nedir?’

İşinizi/markanızı internet üzerine taşımak istiyorsanız ‘ Web Sitesi, URL ve Alan Adı’ tüm terimlerle karşı karşıya kalacaksınız. Aslında tüm bu terimlerin hepsi bir web sitesi sahibi olmakla ilgili olsa da, her birinin farklı bir anlamı/ görevi vardır.

Yeni web sitesi kurmak isteyenler için bu terimleri aşağıda basitçe açıklamaya çalıştım. Bu kavramları öğrendikten sonra internet sitenizi hazırlamak için daha doğru hareket edebilirsiniz.

Alan Adı Nedir?

En basit tanımı ile  ‘alan adı bir web sitesinin ismidir.’ Biri sizi(markanızı, işinizi) internette nasıl bulacağını sorarsa,  ona alan adınızı söylersiniz. “reyhanacikelli.com, google.com, facebook.com vb…” gibi.

Bir internet sitesinin birinci şartı, bir alan adına sahip olmaktır. Bir alan adına sahip olmak için alan adı satışı yapan firmalardan hizmet alınabilir.
‘Alan adı Satışı’ şeklinde Google’da arama yaptığınızda birçok internet servis sağlayıcı/alan adı satışı yapan firma ile karşılaşacaksınız. Benim sizlere önerebileceğim firmalar, ‘tr.godaddy.com’, ‘natro.com’

Aslında alan adları satın aldığınız değil kiraladığınız bir hizmettir, en az bir yıl olarak kayıt edilen alan adları, On yıla kadar tescil edilebilir. Ve süresi içerisinde sürekli yenileme yapabilirsiniz.

Türkiye’nin ülke alan adı olan .tr uzantılı alan adları (.com.tr, .net.tr ve daha fazlası) ODTÜ tarafından yönetilmekte ve tahsis edilmektedir, en fazla beş yıl olarak tahsis edilebilir.  “.com.tr” alan adını nic.tr adresi üzerinden kayıt ettirebilirsiniz.  (Alan adları ile ilgili daha detaylı bilgiye mi ihtiyacınız var? Buraya tıklayın.  )

URL Nedir?

Bir web sayfasını bulmak için kullanılan o sayfanın tam adresidir. Ev ve iş yerlerinin mahalle, sokak adı içeren açık posta adresi gibi düşünebilirsiniz. Alan adı web sitesinin adı iken, bir URL, web sitesi içindeki herhangi bir sayfanın adresidir ve o sayfaya yönlendirir. Örnek URL adresi: http://www.reyhanacikelli.com/hiz-hayat-kurtarir-site-hizinin-seo-ya-katkisi/

Web Sitesi Nedir?

Alan adı olmadan web sitesi olmaz. Ancak alan adını almış olmanız bir web sitesi sahibi olduğunuz anlamına gelmez.  Bir web sitesi, insanların ziyaret ettikleri alan adında gördükleri ve etkileşimde bulundukları içeriklerin bütünüdür. Yani  bir alan adı satın aldığınızda sitenizin adını satın almış olabilirsiniz ancak yine de siteyi oluşturmanız gerekir.

Gerçek hayattaki bir mağazayı düşünün, alan adı; tabela (mağaza adı), URL; mağaza adresi ve web sitesi; mağazanın içi, raflar, ürünler, kasa vb… herşey.
Neyse ki, bir web sitesi oluşturmak bir mağaza veya ofis oluşturmaktan daha kolay, daha hızlı ve daha ekonomiktir. Önemli olan nasıl bir web sitesi sahibi olamak istediğinizi bilmektir. Nasıl bir web sitesine sahip olmanız gerektiği konusunda hala emin değilseniz  bu içeriği okumanızı tavsiye ederim : Mobil Uyumlu Bir Web Sitesi Ne Kazandırır?

Yukarıdaki temel web terimlerini  bilmek bir web sitesi sahibi olmadan önce yol haritanızı belirlemede size fayda sağlayacaktır.  Eğer internetteki varlığınızı oluşturmakla ilgili başka sorularınız varsa bilgi@reyhanacikelli.com‘a mail gönderebilir veya bu yazıya yorum bırakabilirsiniz.

 

YORUM YAP