Instagram Gönderi Metni Nasıl Yazılır? (İlgi çekici ipuçları ve en iyi örnekler)

Instagram gönderi etkileşiminizi geliştirmek ister misiniz?
Instagram’da bir gönderi paylaştığımızda insanların dikkatini çekebilmek için sadece 1-2 saniyemiz var. İlk bakış görsel/videoya olacağı için yaratıcı, yüksek çözünürlüklü bir kreatif tercih etmeliyiz. Ancak bu yeterli değil tabi ki, güçlü bir görsel bileşen, hedef kitlemizin dikkatini çekecek, ancak dönüşüm sağlamayacaktır. Görsel/video ile dikkati çektikten sonra, açıklama metni ile de dikkatleri sürdürebilmeli, eyleme geçmeye teşvik edebilmeliyiz.
Şimdi bana şunu diyebilirsiniz, “Bazen ünlüler veya popüler hesaplar Instagram’a fotoğraf yüklüyorlar, ne açıklama metni yazıyorlar ne de hashtag kullanıyorlar. Tek kelime etmeden binlerce beğeni ve yüzlerce yorum alıyorlar. Ama aynı zamanda milyonlarca takipçileri var. Bu nasıl oluyor?”
Tabi ki, ÜNLÜ FAKTÖRÜYLE; İnsanlar bu popüler hesapları önemli, güçlü ve/veya ünlü olarak gördüğü ve çok sayıda insan onları takip ettiği/etkileşime geçtiği için kitlesel bir tepki veriyorlar. Bu konuda daha sonra detaylı bir blog içeriği üretmek istiyorum ancak siz şimdiden daha fazla detaya erişmek isterseniz, successconsciousness.com’da yayınlanan “Neden Ünlüleri İdol Edip Hayranlarız?” blog yazısını okuyabilirsiniz.

Ve size kötü bir haberim var; çoğu insan, marka ve işletme, bu ünlü faktörüne sahip değildir ve yalnızca iyi bir görsel/video ile “ortaya çıkarak” aynı düzeyde etkileşim elde edemez .Bu nedenle, net bir mesaj içeren, iyi hazırlanmış açıklama metnine ihtiyacımız var.

İdeal Instagram Altyazı Uzunluğu Nedir?

Bir Instagram açıklamasının ne kadar uzun olması gerektiği, ne kadar söz söylemeniz gerektiğine bağlıdır. Mesajınızı tek bir paragrafta ifade edebiliyorsanız, başlığı kısa tutun ve gereksiz yere lafı uzatmayın. Ancak hikayenizi anlatmak için beş paragrafa ihtiyacınız varsa, yerden tasarruf etmek için kısa kesmeyin.
Ancak genelleme yapmam gerekirse Instagram’daki çoğu hesap kısa açıklamaları tercih ediyor. Sonuçta görselliğin ön planda olduğu bir mecradan bahsediyoruz. Bu nedenle kısa bir paragraf genellikle iyi bir tercihtir.
Yine de çoğu insan uzun gönderileri okumak için Instagram’da olmasa da, bazı hesaplar Instagram’ı daha çok bir mikro blog olarak kullanabiliyor, bir hikaye anlatmak için uzun açıklamalar yazabiliyor, önemli haberleri veya güncellemeleri paylaşıyor veya uzun soluklu düşünceler sunuyorlar. (Bknz; sevdiğim bir hesap @ serminyasarofficial) hedef kitleniz buna yanıt veriyorsa, işinize yarayabilir. Yine de bir Instagram gönderisinde yalnızca 2.200 karakter kullanabileceğinizi unutmayın. 🙂
Şimdi etkileşimi artırmanıza yardımcı olacak çekici Instagram altyazıları yazmak için ipuçlarına bakalım:

1. Görselin/Videonun Ne İfade Ettiğine Karar Verin

Instagram’da gönderilerimizin altına açıklama metni yazmamızın amacı, paylaştığımız fotoğraf veya videonun arkasındaki hikayeyi veya mesajı daha fazla anlatmaktır.
Bu nedenle kullandığımız ilk kelimeler çok değerlidir. Bu ilk kelimeler başlık için olmalı ve devamını okumaya teşvik etmelidir. Başlık, hikayenin tamamını ve paylaşmak istediğimiz ayrıntıları aktardığımız yerdir.

Instragram paylaşımlarının altındaki açıklama metinlerinin iki satırdan sonra “… devamı” ile kesildiğini fark etmişsinizdir. Bu “… devamı” seçeneğine dokunmadıkça, insanların açıklama metnimizin tamamını göremeyecekleri anlamına gelir. Bu nedenle ilk cümle altın değerindedir. Kullanıcıları tıklayıp daha fazlasını okumaya teşvik edecek bir şeyler söylemeliyiz. Kişileri daha fazlasını görmek istemeye ikna etmek için soru sorabilir, emojiler kullanabiliriz. Ancak bunları herkes yapıyor, bu nedenle dikkat çekmek için daha çılgınca şeylerde deneyebiliriz. Nasıl mı?
“1 milyon dolar kazanmak için bu açıklamayı sonuna kadar okuyun!”
Ah, keşke bu doğru olsaydı değil mi? Yine de doğru olmadığını bilseniz de, bu tarz bir başlık gördüğünüzde açıklama metninin devamına göz atmaktan kendinizi alamayacağınıza eminim. : )

Görsel kaynak

2. Instagram Altyazınıza Bir CTA (Harekete Geçirici Mesaj) Ekleyin

Harekete geçirici mesajınız, okuyucularınıza gönderinizi okuduktan sonra ne yapmaları gerektiğini söyler. Altyazıdaki güçlü bir CTA, etkileşimi, satışları, web sitesi trafiğini ve dönüşümleri artırabilir.

Güçlü CTA’lar fayda/değere odaklanır, aktif (pasif değil) bir dil kullanır ve bir aciliyet duygusu yaratır. Peki yapmalısınız?

CTA’nızı başlatmak için güçlü bir komut fiili kullanın

Harekete geçirici mesajlarda açık ve özlü olmak önemlidir. Hedef kitlenizin tam olarak ne yapmalarını istediğinizi bilmesini sağlayın ve oyalanmak yerine, istenen eylemle CTA’yı başlatın.

 • Bir e-ticaret sitesi işletiyor musunuz? CTA’nızı “satın al”, “alışveriş” veya “sipariş” gibi kelimelerle başlatın
 • Bir bülteni veya teknik incelemeyi mi tanıtıyorsunuz? CTA’nızı “indir” veya “abone ol” gibi kelimelerle başlatın
 • Birinin daha fazla bilgi talep etmesini mi istiyorsunuz? “… için bir form doldurun” veya “nasıl olduğunu öğrenin…” deneyin.

Duygu veya coşku uyandıran kelimeler kullanın

Harekete geçirici mesajınız hevesliyse, kitleniz de hevesli olacaktır. “Şimdi satın alın ve %50 indirim kazanın!” gibi bir CTA kullandığınızda, onlara sadece büyük bir fayda sağlamakla kalmıyorsunuz, aynı zamanda siparişlerini yarı yarıya indirimli alma fırsatı sunuyorsunuz. Bundan kim heyecan duymaz ki?

Ailesiyle birlikte bir gezi rezervasyonu yapmak isteyen biri için “hayalinizdeki tatili bugün planlayın!” gibi bir harekete geçirici mesaj, onları bir aile gezisi fikri konusunda heyecanlandıracak ve reklamınızı tıklamaya istekli hale getirecektir. Buradaki küçük ama etkili unsur, bu coşkuyu kışkırtmak için CTA’nızın sonuna bir ünlem işareti eklemektir . CTA’nızı patlatır ve ona biraz ekstra vuruş verir. “!”

Hedef kitlenize, istenen eylemi neden yapmaları gerektiğine dair bir neden verin

Başka bir deyişle, onlar için ne var? İşlerini daha iyi yapmalarına, kilo vermelerine veya paradan tasarruf etmelerine yardımcı olacak mı? Bu, değer teklifiniz veya benzersiz satış noktanız (USP) ile büyük ölçüde bağlantılı olacaktır. USP’niz tartışmasız yeni potansiyel müşteriler edinmenin en önemli parçalarından biridir, bu nedenle güzel bir USP/CTA karışımı oluşturmak, tıklamaları artırmanın harika bir yoludur . Bir neden verin ve harekete geçmelerini isteyin: Buna iyi bir örnek, “ücretsiz danışmanlığınızı planlamak için bugün arayın!” gibi bir şey olabilir. Yalnızca kullanıcının yapmasını istediğiniz eylemi belirtmekle kalmadınız (bugün arayın), aynı zamanda bu eylemi yapmaları için bir neden de sağladınız (ücretsiz danışmanlık).

FOMO’dan (Kaçınma Korkusu) Yararlanın

FOMO (Fear of Missing Out), psikolojide fırsatı kaçırma korkusu olarak nitelendiriliyor ve pazarlamacılar tarafından da yeniliği, fırsatı veya imkanları kaçırma korkusu olarak bolca kullanılıyor. Başarılı bir CTA söz konusu olduğunda bu aslında benim en sevdiğim taktiklerden biridir. Bir şeyi kaçırma korkusu son derece etkili bir motive edicidir. İnsanlar bir daha karşılarına çıkmayabilecek bir fırsatı kaçırabileceklerini düşündüklerinde, karar vermek için çok hızlı olacaklardır.

FOMO’nun CTA’nızda en iyi kullanımlarından biri, şirketinizin sahip olduğu ve sonsuza kadar sürmeyecek bir satış veya promosyondan bahsetmektir. …. – …. Saatleri arasında muhteşem indirimi kaçırmayın! Yılda sadece 1 kez gerçekleşen indirimleri yakalayın! Coşku uyandırmaya benzer şekilde, harekete geçirici mesajınızda kaçırma korkusunu uyandırmak, size kesinlikle bazı ek tıklamalar kazandıracaktır.

Biraz yaratıcı olmaktan korkmayın

İnsanların tepkileri gerçekten farklıdır. Bu nedenle tıpkı açıklama metninizin diğer unsurları gibi harekete geçirici mesajlarınızı da gerçekten kullanana kadar nasıl performans göstereceklerini asla bilemezsiniz.
Bir şey kağıt üzerinde harika görünebilir ancak bir şeyin işe yarayıp yaramayacağından kesinlikle emin olmanın tek yolu, onu test etmenizdir. Farklı hedef kitleler farklı CTA’lara tepki verebilir bu sebeple hedef kitlelere yönelik ifadeleri test edip, onlarla yaratıcı olmanızı da tavsiye ederim.

Mümkün olduğunda sayıları kullanın

Biz tüketiciler, fiyatlandırma, indirimler, promosyonlar, teşvikler vb. gibi sayıları görmeye iyi yanıt veririz. Umutsuzca istediğimiz, ancak muhtemelen günlük yaşam için gerekli olmayan alışverişlerimize bir şekilde gerekçe belirlememize yardımcı olur.
Ben genel olarak reklam metninize ve gönderi paylaşımlarına fiyat bilgisi eklemenin büyük bir savunucusuyum ve buna CTA’nız da dahildir. Bir kullanıcı, reklamınızda fiyatlandırma bilgilerinizi görür ve sitenizi tıklamaya karar verirse, sunduğunuz ürün veya hizmetle hâlâ ilgilendiklerini bilirsiniz.

CTA’nızdaki fiyatlandırma bilgilerinizle ve diğer geçerli sayısal bilgilerle denemeler yapmayı deneyin. “3000 tl altındaki akıllı telefonlar için bugün alışveriş yapın!” gibi bir CTA bir kullanıcıya yalnızca bir akıllı telefon için ne kadar az ödeme yapacaklarını göstermekle kalmaz, aynı zamanda FOMO öğesini de etkiler (oldukça sinsi ha?).

Ücretsiz kargo için özel bir promosyon yürütüyorsanız, “1 günlük ücretsiz kargo için Pazar gününe kadar sipariş verin” gibi bir şey deneyebilirsiniz. Belki de hedef kitlenizi indirimle teşvik etmek isteyebilirsiniz; CTA’nız “Bugün rezervasyon yapın! Bir sonraki ziyaretinizde %15 indirim.”

Aslında yukarıda yazdığım CTA’lar daha çok satın alamaya yönelik mesajlardır. Ancak kitlenizin daha fazla etkileşim kurmasını ve Instagram dönüşümlerinizi oluşturmasını sağlamak için ekleyebileceğiniz başka yaratıcı CTA’lar da vardır:

 • Kullanıcıları, içeriğinizi Instagram hikayelerinde paylaşmaya teşvik edin. Çoğu Instagram kullanıcısı artık gönderileri Instagram Stories’de paylaşma seçeneğine sahiptir. Eğitim içeriğiniz veya çok paylaşılabilir bir şeyiniz varsa, onlardan bunu yapmalarını isteyen bir CTA ekleyin.
 • İzleyicilerinizden yorumlarında arkadaşlarını etiketlemelerini isteyin. “Yorumlara bu ipucunu da sevecek bir arkadaşınızı etiketleyin” gibi bir şey söylemek, içeriğinize yeni bakışlar edinmenin ve etkileşimi artırmanın iyi bir yoludur.
 • Biyografinizdeki bağlantıya yönlendirin. Profilinizde eklediğiniz web sitesi bağlantısında post ile ilgili daha fazlası varsa “link prpfilde” vb.. ifadelerle insanları biyografideki bağlantıya tıklamaya yönlendirin.
 • Takipçilerinize en sevdikleri ürün veya trend olan bir konu hakkındaki düşünceleri gibi bir soru sorun.
Görsel kaynak

Erişimi genişletmek için hashtag’leri ve “@ bahsetme” kullanın

Instagram açıklamalarınızda hashtag’lerden ve @ sözlerinden yararlanın. Bu işlevler, gönderinizi başka türlü bulamayacak olan izleyiciler tarafından keşfedilebilir olacak şekilde dizine ekleyerek daha geniş bir ağdan yararlanmanıza olanak tanır.

Görsel Kaynak

Instagram bir gönderide 30’a kadar hashtag’e izin verir, ancak kaç tane kullanmalısınız ? Genel bir kural olarak, kendinizi alakalı ve pazar erişiminizi artıracak hashtag’lerle sınırlandırmanızı öneriyorum. Instagram’ın kendisi gönderi başına bir ila üç-beş – olduğunu söylüyor.

Açıklama Metnini Kısa Paragraflara Bölün

Instagram’da uzun uzun yazmak 2.200 karakterin tamamını kullanmak istiyor olabiliriz. Belki bir marka hikayesi anlatmak, bir görsele daha derin bir bağlam vermek veya (bir yemek blogcusuysanız) bir tarif eklemek istersiniz. Daha uzun bir Instagram açıklam metni oluştururken, daha kolay okunabilmesi için metni satır sonlarını ayırdığınızdan emin olun.

Emojileri Kullanın (akıllıca)

Araştırmalar , Instagram’da emoji kullanmanın marka içeriklerinde de daha yüksek katılım oranlarına yol açtığını göstermiştir. Stratejik olarak yerleştirilmiş emojiler, takipçilerin dikkatini çekmek, kişilik eklemek ve markanızı insancıllaştırmak, uzun metin bloklarını bölümlendirmek gibi çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Emojilerle ilgili birkaç ek ipucu:
 • Takipçiler için kafa karıştırıcı ve dikkat dağıtıcı olabilecek rastgele emojilerden kaçının. Instagram gönderinize, markanıza ve hedef kitle demografinize uygun emojileri seçin.
 • Ünlem işaretleri ve soru işaretleri gibi noktalama işaretleri gibi emojileri düşünün. Bu emojiler duygu/tonu iletmeye ve metne vurgu eklemeye yardımcı olan görsel vurgulardır.
Görsel Kaynak

Tutarlı Bir Marka Sesi Kullanın

Doğru dilbilgisi ve yazım kurallarını kullanmayla ilgili bariz konuların yanı sıra, iyi bir Instagram açıklama metininin en önemli parçalarından biri tutarlı ve markaya uygun bir sestir. Instagram altyazılarınız, marka kişiliğinizi yansıtmalıdır.
Genel olarak, yazılarınızı daha çekici hale getireceğinden, Instagram açıklama metinlerinde daha resmi olmayan bir ton kullanmak iyi bir fikirdir. Samimi bir dil, harekete geçirici mesajlarınızın etkisini de artırır. Ayrıca, görmenin yanı sıra ikinci bir duyu eklemeyi de deneyebilirsiniz: “Koku, his, tat, ses..” neye benziyor? Okuyucunuzun zihninde hayal etmesini ve hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Bir ipucu, instagram açıklama metinlerini yüksek sesle okuyun, doğal olarak konuştuğunuz gibi gelmiyorsa, yeniden yazmayı denemek isteyebilirsiniz.

Görsel Kaynak

Instagram Açıklama Metni Örnekleri

Kısa Instagram altyazıları

• Yapılacaklar listesi
• Günün ilk kahvesi
• Çok yakında
• Bazen olur
• hayal kurmayı bırakma
• Büyük düşün
• Kızlar sadece eğlenmek isterler
• Ya büyük oyna ya da hiç oynama
• İçten bir gülümseme
• Hadi başlayalım
• Sınırlı sayıda
• Başarmak için
• Yeni görünüş
• Normal sıkıcı
• Çok yakında
• ışıltını göster
• küçük zevkler
• Sadece Oldu
• hafta sonu keyfi
• Neden ben değil?
• Neden ben
• Sıkı çalış sıkı oyna
• Evet veya Hayır?

Tek kelimelik Instagram altyazıları

(Emojilerle birlikte kullanmayı deneyin)

• Harika
• Mükemmel
• Garip
• Denge
• Mutluluk
• Boom
• Bravo
• Klasik
• hayalperest
• rüyalar
• rüya gibi
• kaçamak
• Her şey
• Keşfet
• Ekstra
• Efsanevi
• favorim
• Korkusuzca
• Sert
• Kusursuz
• Odaklandım
• Hedefler
• Minnettarım
• Açıkçası
• koşuşturma
• İdeal
• Haklı
• Efsane
• Efsanevi
• komik
• büyülü
• Mod
• Doğal
• çaylak
• Nostalji
• Takıntılı
• orijinal
• Mükemmel
• İlerleme
• görev
• Rastgele
• Hazır
• yansımalar
• cumartesi
• Pazar vb (diğer günler)
• Tesadüf
• kardeşlik
• ışıltı
• Konuşmayan
• Sürpriz
• Lezzetli
• Unutulmaz
• Hayret
• Hasret
• Evet (hayır, bilmiyorum, belki vb..)
• Dün

Komik Instagram altyazıları

• Kek cevap, soru ne olursa olsun
• Her şey bir kahve için olur
• Söyleyecek güzel bir şeyin yoksa, sadece Instagram’da yayınla
• Savunmamda denetimsiz kaldım
• Hiçbir şey yapmıyormuşum gibi görünebilir ama aklımda oldukça meşgulüm
• Bir haftadır diyetteyim ve kaybettiğim tek şey 14 gündü.

Selfie’ler için Instagram altyazıları

• Günde bir selfie doktoru uzak tutar
• Canavar Modu
• Ama önce özçekim
• Güven düzeyi: Filtre yok
• Önce kahveyi içerim, sonra işleri yaparım
• Benim
• Hayat sıkıcı olmak için çok kısa
• en iyi hayatımı yaşıyorum
• Ben kendim ve ben
• Dağınık saç umrumda değil
• Kişilik bir filtreyle eklenemez
• Bazı günler diğerlerinden daha iyi
• Masum bir yüzün her zaman vahşi bir yanı vardır
• merhaba
• böyle uyandım
• Buna değer

Instagram altyazı alıntıları

• “İhtiyacınız olan tek şey sevgi. Ama arada sırada biraz çikolatanın zararı olmaz.” – Charles M. Schulz
• “Yolun götürdüğü yere gitmeyin, yol olmayan yerden gidin ve iz bırakın.” – Ralph Waldo Emerson
• “Hayallerinizin doğrultusunda emin adımlarla ilerleyin.” – Henry David Thoreau
• “Başarısızlığı kabul edebilirim. Herkes bir şeyde başarısız olur. Ama denememeyi kabul edemem.” —Michael Jordan
• “Bir şeyi sevmiyorsan, değiştir. Değiştiremiyorsan, tavrını değiştir.” –Maya Angelou
• “Gökkuşağını istiyorsan yağmura katlanmalısın.” – Dolly Parton
• “İmkansızı yapmak biraz eğlenceli.” – Walt Disney
• “Hayat, sen başka planlar yapmakla meşgulken başına gelenlerdir.” -John Lennon
• “Düşme korkusunun sizi oyun oynamaktan alıkoymasına asla izin vermeyin.” – Bebek Ruth
• “Hiçbir şey imkansız değildir, kelimenin kendisi mümkün olduğumu söylüyor!” – Audrey Hepburn
• “Bazen bir anın değerini o bir anı haline gelene kadar asla bilemezsiniz.” – Doktor Seuss
• “Gelecek, düşlerinin güzelliğine inananlarındır.” – Eleanor Roosevelt
• “Tek imkansız yolculuk, hiç başlamadığın yolculuktur.” -Tony Robbins
• “Başarının çalışmaktan önce geldiği tek yer sözlüktür.” – Vidal Sassoon
• “Başarıya giden yol daima yapım aşamasındadır.” – Lily Tomlin
• “Başlamanın yolu konuşmayı bırakıp yapmaya başlamaktır.” – Walt Disney

Instagram açıklama metinlerinde yazı tipi nasıl değiştirilir?

Muhtemelen bazı Instagram altyazılarının farklı yazı tiplerine sahip olduğunu veya kalın veya italik yazılmış metinlere sahip olduğunu görmüşsünüzdür. Dikkat çekmek için bunu siz de deneyebilirsiniz.
Altyazınızdaki yazı tipini değiştirmek için, metninizi girebileceğiniz Fonts For Instagram gibi bir Instagram yazı tipi değiştirme aracına gidin ve metninizi yazın, beğendiğiniz yazı tipini seçin. Bunu kopyalayıp Instagram açıklama metninize yapıştırın. İşte bu kadar kolay!

Son düşünceler

Öncelikle yazımı sonuna kadar okuduysanız ne düşünüyorsun? Yukarıda yazdığım önerileri daha önce kullandınız mı? Ya da sizin Instagram açıklamaları için kullandığınız kendi taktiğiniz mi var? İşe yarayan önerilerinizi, düşüncelerinizi ve sorularınızı aşağıdaki yorumlarda paylaşabilirsiniz. Yorumlarınız ve katkılarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Blog yazısını hazırlarken yararlandığım kaynaklar:

 • blog.hootsuite.com/instagram-captions-drive-engagement/
 • copy.ai/blog/how-to-write-instagram-captions
 • later.com/blog/the-ultimate-guide-to-writing-good-instagram-captions/
 • adespresso.com/blog/perfect-instagram-caption-for-business/
 • socialbakers.com/blog/how-to-write-instagram-captions
 • shopify.com/blog/instagram-captions

YORUM YAP