Sosyal Medyada Müşterilerinizle Güçlü İlişkiler Kurun

Sosyal Medya Ne İşinize Yarıyor?

İçerik paylaşımı yapmak, çok RT/like almak, ya da web sitenize trafik çekmek?

Peki markanız için siz sosyal medyadan ne bekliyorsunuz? Hiç bu soruyu sordunuz mu kendinize? Yanıtı ne oldu?

Sosyal medya müşterilerinizle duygusal bağ, güçlü ilişkiler kurmanız için olanak sağlar.

Peki kaç kez buna bezer cümleler duydunuz?  Belki yüzlerce, belki binlerce kez öyle değil mi? Artık herkes bu gerçeği anlamış durumda. Ve merak etmeyin ben de bu konudan bahsetmeyeceğim.

Bu yazıda sosyal medyada müşterilerinizle güçlü ilişkiler kurmak için tavsiyeler bulacaksınız.

Ana fikir Hikaye anlatın!

İzlediğiniz televizyon dizileri, sinema filmleri, en çok sevdiğiniz şarkılar, en sevdiğiniz roman… Hepsi bir hikaye anlatır ve siz bu yüzden onları seversiniz.

İşte Size sayısız kitaptan ve filmden klasik bir olay örgüsü:

Oğlanla kız tanışırlar.

Birbirlerine aşık olurlar.

Oğlan kızı kaybeder.

Oğlan (ve bazen de kız) hikâyenin büyük bölümü boyunca acılar çeker. Nihayet birbirlerine kavuşurlar. Evlenirler

Hikâyeyi ilginç kılan nasıl ve neden ayrıldıkları ve sonrasında yeniden bir araya gelmek için neler yaptıklarıdır. Aynı kitap ya da film, hikâyenin konusu şöyle olsaydı ne kadar ilginç olurdu?

Oğlanla kız tanışırlar.

Birbirlerine aşık olurlar.

Evleniler.

Böyle bir konu en iyi ihtimalle çekilmeyecek derecede sıkıcı; en kötü ise propaganda olur ( Dijital Çağda İçerik Yönetimi Kuralları sf: 12)

Aslına bakarsanız çoğu marka sosyal medyada tam olarak bunu yapıyor. ‘Bizim ürünümüz çok güzel’ ‘Fırsatı kaçırmayın, hadi ürünümüzü alın!’ Ve bunu sadece metin içeriklerinde değil, görsel ve video paylaşımlarında da bunu yapıyorlar.

Peki içeriğinizi nasıl çok izlenen bir film gibi ilgi çekici yaparsınız? İşte size 5 uygulanabilir ve basit yol önerisi…

  • İçeriğinize mizah katın. ( Mizah sosyal medya üzerinden müşterilerinizle duygusal bağ kurmak için kolay ve etkili bir yoludur. Fakat mizah kullanımının dozunu iyi ayarlamak gerekir J )
  • Kişiselleştirilmiş bir diliniz olsun. ( Sosyal medya, koca koca binalara hapsolmuş markaları, halkın arasına karışmış insanlar haline getirdi. Bu nedenle kullandığınız dili sadeleştirmeniz, gündelik ve samimi bir dil kullanmanız müşterilerinizle olan ilişkilerinizi güçlendirecektir.)
  • Hatalarınızı kabul edin. (Markanız bir hata yaparsa bunu kabul edin ve düzeltmek için ne yaptığınız hakkında müşterilerinize şeffaf olun. Hatalarınıza sahip çıkmanız markanızın ne kadar insancıl olduğunun göstergesi olacaktır.)
  • Sürprizler yapın. (Aramızda sürprizleri sevmeyen var mı? Herkes sürprizleri sever. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi, siz de müşterileriniz için özel bir şeyler yapabilir ve onları küçük sürprizlerle mutlu edebilirsiniz.)
  • Fayda Sağlayın. (Müşterilerinizin hayatını kolaylaştıracak çözümler sağlayın. Bu işinizle ilgili bazı püf noktaları paylaşmakta olabilir. Böylece müşterileriniz markanıza daha samimi bir şekilde bakmaya başlayacaktır.)
  • Son Söz: Sosyal medya kullanıcıların gündemi belirlediği 7/24 yaşayan bir iletişim alanı. Her gün ilgiyle izliyor, deniyor ve yeni bir şey öğreniyorum.  Aynı şey markalar içinde geçerli onlarda deneme yanılma yöntemi ile kendileri için en doğru yolu bulacaktır. Bu yazıda unutulmaması gereken en önemli nokta, sosyal medyada müşterileri ile daha güçlü ilişkiler kurmak için markanızı insanileştirmeniz gerektiği ve bunun en etkili yolu hikaye anlatmak geçer.

YORUM YAP