İçerik Pazarlaması ve Sosyal Medya Arasındaki Fark Nedir?

Bir pazarlama terimi olarak içerik pazarlaması son dönemin yükselen trendlerinden özellikle de ‘sosyal medya‘ kavramı ile birlikte anılıyor. Hatta çoğu zaman bu kavramın yerine kullanılıyor. Bu iki unsur birbirlerinin yerine kullanılıyor olsalar da,  sizce  içerik pazarlaması sosyal medyanın ne kadarını kapsıyor? Hadi gelin bunu birlikte keşfedelim;

İçerik pazarlaması,  bilgilendirmek, ilgi oluşturmak, dikkat çekmek için markalar tarafından kullanılan bir  araçtır. İçerik pazarlamasının en belirgin özelliği fayda odaklı olmasıdır.

Sosyal medya markaların dijital telefonları gibidir.  Satış ya da propagandadan biraz uzaktır. Özellikle son dönemde daha ağırlıklı olarak müşteri destek kanalı olarak kullanılmaktadır.

***

İçerik pazarlamasının asıl amacı  hedef kitleyi müşteri haline getirmektir.

Sosyal medyanın hedefi katılım sağlamaktır.

***

Buraya Dikkat! Sosyal medya genişledikçe, markaların  bu kanalları doldurmak için içerik oluşturması gerekir.

Sosyal medya hava gibi hepimizi sarmalar. Sonuçta 13 yaşındaki oğlumda her gün sosyal medya kullanıyor 🙂

Oysaki içerik pazarlaması Urfa’daki Balıklı Göl gibidir. Özeldir…  Özellikle ziyaret edilecek yer olarak dikkat çeker. Sözün kısası içerik olmadan sosyal medya pek bir işe yaramaz. Rutinden dışarı çıkamazsınız.

içerik pazarlaması ve sosyal medya

Sosyal Medya yenidir.Geleneksel pazarlama/iletişim araçlarıyla ve kendi içinde yarışır. Her geçen gün yeni bir mecra karşımıza çıkarken, rekabete ayak uyduramayan mecralar kapanmaktadır. (En son  friendfeed‘in  kapanmasına şahit olduk.)

İçerik pazarlaması  ve hikaye insan kadar eskidir.  İnsanoğlu her zaman bilgileri iletmenin en eğlenceli ve en yararlı  yollarını bulmak için çabalamıştır. Sosyal medya hikaye anlatmanın son dönemdeki eğlenceli  yollarından biridir.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Cevabını en iyi hikaye ile sunan Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları kitabını kazanacak. 🙂

Bu yazının daha geniş kapsamlı halini 

Belki bunlarda ilginizi çekebilir;

Yetişkinler de hikaye sever!; Pazarlama’da İçerik Kral’dır.

Hikaye Anlatmanın Kuralları; Her yerde, her şeyi konuşamazsınız…

YORUM YAP