Sosyal Medya Pazarlamasına Genel Bir Bakış, Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir

Sosyal medya pazarlaması, markalaşmak ve hedef kitle ile bağlantı kurmak için sosyal medya platformlarının kullanılmasıdır.

Bunun için yapmanız gerekekenler;

  • sosyal medya profillerinizde harika içerik yayınlamak,
  • takipçilerinizi dinlemek
  • Onların ilgisini çekmek
  • Sonuçları analiz etmek
  • ve sosyal medya reklamları yayınlamayı içerir.

Ülkeden ülkeye, hatta kullancı profillerine göre kullanım oranları değişse de tüm dünyada yaygın olarak kullanılan başlıca sosyal medya platformları (şu anda) Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest, YouTube ve Snapchat’tir.

(“2019’un en önemli sosyal medya istatistiklerine bir göz atmak isterseniz tıklayın.“)

Sosyal Medya Pazarlamasına Hızlı Bir Bakış

Sosyal medya pazarlaması ilk olarak yayıncılıkla başladı. İşletmeler, web sitelerine trafik oluşturmak ve satış yapmak için içeriklerini sosyal medyada paylaşıyorlardı.
Ancak sosyal medya zaman içerisinde sadece içerik yayınlamanın ötesine geçti. Günümüzde, işletmeler sosyal medyayı sayısız şekilde kullanıyorlar.
Örneğin, en bilinen sosyal medya kullanım şekillerinden birisi de müşteri hizmetleridir. Tüketicilerin markası hakkında söyledikleriyle ilgilenen bir işletme, sosyal medya konuşmalarını dinler, markası ile ilgili yapılan yorum, istek vb.. tüm paylaşımlar için gereken yanıt ve tepkileri hızlıca verir. (sosyal medya dinleme ve katılım).

Sosyal medyada nasıl performans gösterdiğini anlamak isteyen bir işletme, sosyal medyadaki erişimini, katılımını ve satışlarını bir analitik aracıyla (sosyal medya analitiği) analiz eder.

Belirli bir hedef kitleye ulaşmak isteyen bir işletme, hedefi iyi belirlenmiş sosyal medya reklamlarını (sosyal medya reklamcılığı) yayınlar.

Genel olarak, tüm bunların gerçekleştirilmesi süreci sosyal medya yönetimi olarak da bilinir.

Sosyal Medya Pazarlamasının Beş Temel Dayanağı

Sosyal Medya Stratejisi

Hemen işe koyulup sosyal medyada bir şeyler yayınlamadan önce, bir adım geriye gidelim ve büyük resme bakalım. İlk adım sosyal medya stratejinizi düşünmek olmalıdır.

Hedefleriniz ne? Sosyal medya iş hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olabilir?
Bazı işletmeler marka bilinirliğini artırmak için sosyal medyayı kullanırken, diğerleri web sitesi trafiğini ve satışlarını artırmak için kullanır. Sosyal medya ayrıca, markanız için bir topluluk oluşturmanıza ve müşterileriniz için bir müşteri destek kanalı olarak hizmet etmenize yardımcı olabilir.

Hangi sosyal medya platformlarına odaklanmak istiyorsunuz?

Yukarıda belirtilen ana sosyal medya platformları Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest, YouTube ve Snapchat. Ayrıca Tumblr, Tik Tok ve Anchor gibi daha küçük ve gelecek vaad eden platformlar ve Messenger, WhatsApp ve WeChat gibi sosyal mesajlaşma platformları da var. Başlangıçta, hedef kitlenize erişebileceğinizi düşündüğünüz birkaç platform seçmek, tüm platformlarda olmaktan daha iyidir.

Ne tür içerik paylaşmak istersiniz? Hangi tür içerik hedef kitlenizi en iyi çeker?

Resimler, videolar veya linkler mi? Eğitim amaçlı mı yoksa eğlenceli içerik mi? Başlamak için öncelikle markanızın rakiplerini inceleyebilir onların neler yaptığını analiz edebilirsiniz, ancak en çok dikkat etmeniz gereken hedef kitlenizin beklentileri olmalıdır? Hedef kitleniz ne tarz içerikleri seviyor? Eğer yeni başlıyorsanız farklı içerik türlerini belirli zamanlarda deneyebilir, daha sonra bunları analiz ederek en doğru içerik stratejisini belirleyebilirsiniz.
Ve bunun sonsuza dek sabit kalması gerekmez; stratejinizi her zaman sosyal medya yayınlarınızın performansına göre değiştirebilirsiniz.

Sosyal Medya İçeriklerini Planlama ve Yayınlama

Küçük işletmeler için sosyal medya pazarlaması genellikle sosyal medyada tutarlı bir varlığa sahip olmakla başlar. Üç milyara yakın insan (3.000.000.000!) Sosyal medya kullanıyor. Sosyal medya platformlarında yer alarak, markanıza gelecekteki müşterileriniz tarafından keşfedilmesi için bir fırsat verirsiniz.

Aslında sosyal medyada içerik yayınlamak, bir sosyal medya platformunda blog yazısı, resim veya video paylaşmak kadar basittir. Aynen kişisel Facebook profilinizde nasıl paylaşacağınız gibidir. Ancak, kendiliğinden içerik oluşturmak ve yayınlamak yerine içeriğinizi vaktinden önce planlamak istemelisiniz. Çünkü yapacak başka işlerinizde vardır ve tüm zamanınızı sadece içerik yayınlamaya ayırmamalsınız.

Ve sosyal medyadaki erişiminizi en üst düzeye çıkardığınızdan emin olmak için, takipçilerinizin beğendiği harika içerikleri, doğru zamanlama ve sıklıkta yayınlamanız gerekir.
Neyse ki içeriğinizi tercih ettiğiniz saatte otomatik olarak yayınlamanıza yardımcı olabilecek çeşitli (ücretli ve/veya ücretsiz) çeşitli sosyal medya zamanlama araçları bulunmaktadır. Bu size zaman kazandırır ve hedef kitlenize en doğru zamanda içeriği göstermenizi sağlar.

Sosyal Medyada Dinleme ve Katılım

Markanızın bilinirliği arttıkça, markanızla ilgili konuşmalar da artacaktır.
İnsanlar sosyal medya yayınlarınız hakkında yorum yapacak, sosyal medya yayınlarında sizi etiketleyecek veya doğrudan mesaj atacaklar.

İnsanlar size haber vermeden markanız hakkında sosyal medyada konuşabilirler. Bu nedenle markanızla ilgili sosyal medya konuşmalarını izlemek istemelisiniz. Olumlu bir yorum ise, onları şaşırtmak ve memnun etmek için bir şansınız olur. Aksi durumlarda da durum daha da kötüleşmeden önce destek sunabilir ve düzeltebilirsiniz.
Tüm bildirimlerinizi tüm sosyal medya platformlarında manuel olarak kontrol edebilirsiniz ancak bu verimli değildir ve işletmenizin sosyal medya profilini etiketlemeyen yayınları görmenizi engeller.
Bunun yerine, işletmenizin sosyal medya profilini etiketlemeyen yayınlar da dahil olmak üzere tüm sosyal medyada sizinle ilgili konuşmaları ve mesajlarınızı bir araya getiren bir sosyal medya dinleme ve etkileşim aracını kullanabilirsiniz.

Sosyal Medya Analitik

Eğer sosyal medyayı bir amaç uğruna kullanıyorsanız. Yaptığınız çalışmaların ne sonuç verdiğini bilmelisiniz. Örneğin sosyal medyada geçen aydan daha fazla insana ulaşıyor musunuz? Sosyal medya yorumlarının oranı ne? Markanızın etiketini sosyal medyada kaç kişi kullandı?

Sosyal medya platformlarının kendi analiz araçları bu bilgilerin temel düzeyini sağlar.
Daha ayrıntılı analiz bilgileri almak veya sosyal medya platformları arasında kolayca karşılaştırma yapmak için ücretli veya ücretsiz çok çeşitli sosyal medya analitik araçlarını kullanabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal medya pazarlama çalışmalarınızı büyütmek, daha fazla kişiye erişmek için sosyal medya reklamlarını kullanmalısınız.

Sosyal medya reklam hedeflemelerini doğru kullandığınızda reklamlarınızı tam olarak kimin göstereceğini belirleyebilirsiniz. Demografik bilgiler, ilgi alanları, davranışlar ve daha fazlasına göre hedef kitleler oluşturabilirsiniz.

YORUM YAP