Sosyal Medya Ajansı Seçerken Yanıtlanması Gereken 6 Önemli Soru

Hiçbir firma biz işimizi kötü yapıyoruz demez. Sosyal medya hesaplarınızı emanet edeceğiniz bir ajans ararken size teklif sunan firmaların hepsi de yaptıklarında “uzman” olduklarını iddia edeceklerdir. Böylece yanıtlanması gereken asıl soru ile karşı  karşıya kalırsınız;  ‘Doğru sosyal medya ajansı nasıl seçilir?’

Öncelikle, başarılı sosyal medya ajansları, farklı sektörlerdeki müşterileri için özel stratejiler geliştirmek zorundadır. Aynı zamanda müşterilerinin devam eden  kampanyalarında sosyal ölçümleri sürekli izlemeliler, oluşturdukları stratejileri düzeltmeye ve yanlış giden şeyleri ayıklamaya hazır olmalılardır.

İşletmeniz için doğru sosyal medya şirketini bulmak, rekabette  öne çıkmak için çok önemlidir. İşte iyi bir sosyal medya ajansı belirlemenize yardımcı olacak 6 soru:

İş hedeflerinizi anlamak için zaman ayırıyorlar mı?

Tecrübeli sosyal medya ajansları, sektörünüz, hedef kitleniz ve amaçlarınız hakkında birçok soru sorarlar.  İyi bir firma, fiyat teklifi vermeden önce ihtiyacınızı anlamak için zaman ayırır.  Eğer fiyatları tüm sektörler için aynıysa, o zaman tüm müşterileri için aynı stratejiyi kullanma olasılıkları çok yüksektir, unutmayın her strateji her firma için aynı sonucu vermeyecektir.

Sektörünüzdeki Müşterilere Hizmet Verme Deneyimi Var mı?

Bazı sektörlerin tanıtılması diğerlerinden daha kolaydır. İnternetteki insanlar gerçekten yemek, spor, eğlence ve diğer popüler konularla ilgilenirler.  Bu sektörlere ait olan bir işletmenin sosyal medya hesaplarını yörentmek ve dijital pazarlamasını yapmak, B2B hizmet sunan ya da az bilinen bir sektör ile karşılaştırıldığında çok daha kolaydır. Bu nedenle, bir sosyal medya ajansını asla sektörünüz ya da hedef pazarınızın benzeri  dışındaki başarıları ile yargılamayın. Eğer B2B hizmet sunan bir firma iseniz, teklif isteyeceğiniz sosyal medya ajanslarının B2B sektöründeki çalışmalarına bakın.

Müşteri Referansları Sağlayabilir mi?

Sadece belirli müşterilerle çalıştıklarını söylemeleri yeterli değildir. Sosyal medya ajansları da dahil olmak üzere siz de bilirsiniz ki birçok firma rutin olarak sahte müşteri referansları olarak göstermektedir. Bunun için internet sitelerinde yer alan referans logolara kanmayın.  Konuşup bilgi alabileceğiniz müşteri referansları isteyin ve referansları arayın.

Firma Adresleri Nerede?

“Sosyal medya internet üzerinden yapılan bir iş ve firmanın adresi neden önemli?” diye düşünebilirsiniz; Bunu yapmayın.  Sizinle lokal olarak aynı yerde olan bir ajansın lokal hedef kitlenizi yakından tanıması daha uzakta olan bir ajansa göre daha fazla olasılıktır.  Örneğin, İstanbul’da bir işletmeniz varsa, o zaman İstanbul’da  sosyal medya pazarlaması konusunda uzmanlaşmış, istanbul’u tanıyan bir sosyal medya ajansı ile çalışmanız, İzmir ya da Ankara’da yer alan bir ajans ile çalışmanızdan daha iyi lokal sonuçlar verecektir.

İlgilendiğiniz Performans Ölçütlerini Önemsiyorlar mı?

Birlikte çalışmayı seçtiğiniz şirketin ilgilendiğiniz sosyal medya ölçümlerine odaklanması gerekmektedir.  Sosyal medya katılımından (sayı beğeni, yorum ve paylaşım) web sitenizin satış sayfasına gelen ziyaretçi sayısına kadar her şey olabilir. Birlikte çalışacağınız sosyal medya ajansının sosyal medya kampanyalarının başarısını nasıl ölçmek istediğinizi anladığından ve buna göre stratejiler belirlediğinden emin olmalısınız.

Sosyal Medya Hesapları Ne Kadar İyi Performans Gösteriyor?

Birlikte çalışmak istediğiniz şirketin, kendi sosyal medya hesaplarında düzenli paylaşım yapmaması, kötü görsel tasarımlar, zayıf içerikler olması iyi birer işaret değildir. “Uzman” olduğunu iddia eden bir şirketin kendi işlerini geliştirmek için de uzmanlıklarını kullanması gerekmektedir.  Sosyal medya hesaplarına bakın ve paylaşımlarını inceleyin.  ‘Terzi kendi söküğünü dikemez, yoğunluktan kendimize ayıracak vaktimiz yok’ sözlerine aldanmayın. Eğer kendilerine zaman ayıramıyorlarsa sizin hesaplarınızla nasıl ilgilenecekler?

 

Kaynak: https://bit.ly/2R6Nf5b

YORUM YAP