Sosyal Medya Paylaşımları Nasıl Olmalı?

Doğru zamanda doğru içerikleri paylaşarak, sosyal medya paylaşımlarınıza çokça beğeni, paylaşım, yorum almayı başarabilseydiniz, reklamlarınızla dikkat çekip, daha fazla potansiyel müşteriye erişebilseydiniz, bunları elde etmek için neleri değiştirirdiniz?
Sosyal medya paylaşımları için strateji belirlemeden önce bilmemiz gereken çok önemli bir konu var.

İnsanlar, markanızı, ürün ve hizmetlerinizi düşünmüyor!

İnsanlar, sürekli olarak problemlerini, hayallerini düşünüp dururlar. Sosyal medyada gezinirken arkadaşlarının neler paylaştığını, onların neler yaptığını merak ediyorlar. Yani markanızı, markanızın ürün ve hizmetini asla düşünmezler.

Bunda bir olumsuzluk yok. Yalnızca kendi dünyalarına dalmış durumdalar. Bu yüzden onların markanızı fark edebilmeleri için onların trans hallerine girip, onların dikkatini çekebilmeniz gerekir.

Doğru Sosyal Medya Stratejisi Oluşturmanın Özünde Bu Yer Alır; İnsanların Dikkatini Çekebilmek.

Sosyal medya paylaşımları ile insanların dikkatini çekebilmek için sosyal medya akışı içerisinde sadece saniyeleriniz vardır. Bu çok değerli saniyeler içinde onların ilgi alanı ile bağlantı kurmayı başaramazsanız,  etkileşim şansınız sıfıra iner.

İnsanların ilgi alanlarını nasıl bulabilirsiniz?

Aslında bu çok zor değil. Örneğin yazının başlığına bakın “Sosyal medya paylaşımları nasıl olmalı?” başlığını seçmemin nedeni insanların birçoğunun zaten bu konuda araştırma yapıyor olması.

Bu yazıyı yazmayı planladığımda uygun başlığı bulabilmek için Google’da “Sosyal medya paylaşımları” şeklinde bir arama yaptım.

Google bana ‘Sosyal medya paylaşımları’ ile ilgili diğer arama terimlerini verdi. Böylece sosyal medya paylaşımları ile ilgilenen hedef kitlemin dikkatini çekebilecek başlığı belirlemiş oldum.

Sosyal medya paylaşımları google araması

Sonuç olarak tek bir cümle sizin dikkatinizi nasıl çekebiliyor ve bu yazıyı okumanıza neden oluyorsa aynı şekilde sosyal medya hedef kitlenizin de dikkatini sadece bir cümle ile çekebilirsiniz. Öyle uzun uzun açıklamalar yapmanıza gerek yok.  Zaten istatistiklere bakıldığında metin uzunluğu ile etkileşim arasında ters bir orantı var. Yani metin kısaldıkça etkileşim oranı artıyor.

Herkesin bildiği gibi sosyal medyada link paylaşabiliyoruz. Bu nedenle ürün ve hizmetinizi web sitenizde tanıtın.

sosyal medya paylaşım uzunlukları

Görsel kaynak: medium.com

Sosyal medya link paylaşımında dikkat edilecekler?

Sosyal medya link paylaşımlarında en sık yapılan hata, linkin doğru adrese gitmemesidir. Bu nedenle link hedeflediğiniz yere gidiyor mu mutlaka kontrol etmelisiniz.

Ayrıca paylaştığınız link içeriğinizle uyumlu olmalı. Yani bazı haber sitelerinin yaptığı gibi görsel ve başlıkta insanların dikkatini çekip, linke tıklandığında alakasız bir içeriğe yönlendirmemelisiniz.

Bu insanların markanıza antipati duymasına neden olacak bir davranıştır. Kısa vadede etkileşim sağlasa da uzun vadede işe yaramayacak ve marka imajına zarar verecektir.

Doğru görsel/video seçimi

Sosyal medya paylaşımlarının dikkat çekmesini istiyorsanız,  içerik metni ile uyumlu, yüksek kalitede ve paylaşım yapılacak sosyal mecranın boyutlarına uygun görsel & video tercih etmelisiniz.

Sosyal Medya  Görsel Paylaşım Boyutları 2020

 • Facebook Paylaşım Görseli Boyutu: 1200 x 630px
 • Facebook Link Paylaşım Görseli Boyutu: 1200 x 628 px
 • Twitter timeline görsel boyutu: 1024 x 512px
 • Instagram paylaşım görseli boyutu: 1080 x 1080px
 • Instgram Hikaye görseli boyutu: 1080×1920 px
 • LinkedIn paylaşım görseli boyutu: 646x220px (min.)

Son söz olarak, sosyal medya paylaşımlarınızı hazırlarken amacınız markanızı, ürün ve hizmetinizi tanıtmak değil, hedef kitlenin dikkatini çekmek olmalı.  Çünkü insanların dikkatini çekmeden onları hiçbir şey yapmaya ikna edemezsiniz.

2 Yorum

 • Kepli Yazar

  Sosyal medya paylaşımları için gayet açıklayıcı bir içerik olmuş Reyhan hocam.

  • Reyhan

   Geri bildiriminiz için teşekkür ederim.

YORUM YAP