2019’da Sosyal Medyadaki Varlığınızı Artırmanın 13 Yolu

Markanıza ait sosyal medya hesaplarınız var mı?

Eğer hala markanıza ait sosyal medya hesaplarınız yoksa büyük bir hata yapıyorsunuz. 2019’da pazarlama faaliyetlerine dijital dünyayı dahil etmeden, Facebook, Twitter ve Instagram vb.. sosyal ağlarda yer almadan bir işletmeyi başarılı bir şekilde markalaştırabilmek neredeyse imkansız. Bu yüzden güçlü bir sosyal medya varlığı oluşturmak için zaman ayırmıyorsanız, büyük bir hata yapıyorsunuz.

Güçlü bir dijital pazarlama için sadece sosyal medya hesapları oluşturmak yeterli değildir. Ayrıca onları yakından izlemeniz ve mümkün olduğu kadar aktif tutmanız gerekir.

2019’da Sosyal medya varlığınızı güçlendirmek için oldukça basit yollar var. Bu basit yolları uygulayıp stratejik hareket ederek, sosyal medya takipçileri ile  daha fazla bağlantı kurabilir ve markanızı dijital dünyada süreç içinde güçlendirebilirsiniz.

Hadi gelin  2019’da sosyal medyadaki varlığınızı artırabilmeniz için size  kolaylık sağlayacak 13 kolay adıma bir göz atalım:

1. Sosyal Medya İçin Hedefleriniz Olsun

Markanız için sosyal medya hesapları oluşturmanızın amacı tam olarak nedir?

Çok fazla marka sosyal medyaya kaydoluyor, çünkü yapmaları gereken bir şey olduğunu düşünüyorlar. Ama gerçek şu ki, net bir amacınız yoksa, sosyal medyadan uzak durmanız belki de daha iyidir.

Sosyal medya hesaplarınızı oluşturup, düzenli olarak sosyal medyada içerik paylaşmaya başlamadan önce oturup sosyal medyadaki varlığınız için bir hedefler listesi oluşturmalısınız. Amacınız:

  • Müşteri soru ve isteklerini yanıtlama (sosyal medya üzerinden müşteri hizmetleri desteği sunmak)
  • Marka imajı oluşturma
  • Web sitesine daha fazla trafik çekmek olabilir…

Durum ne olursa olsun, sosyal medya hesaplarınız için net hedeflere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde, sosyal medyadaki varlığınızdan tam olarak verim alamazsınız.

2. Sizi Sosyal Medyada Kim Takip Ediyor?

Şimdiye kadar sizi sosyal medyada takip eden bazı insanlara bir göz atın. Onlar kimler ve şirketinizden ne istiyorlar?

Hedef kitlenizi tanımlamanız ve daha da önemlisi onlara hitap etmeniz çok önemlidir. Eğer insanlar markanızı takip ediyorlarsa demek ki  ürün ve veya hizmetlerinizle ilgileniyorlar. Yapmak istediğiniz son şey, alakasız sosyal medya paylaşımları ile hedef kitlenizin sizden uzaklaşmasına neden olmak olmalıdır. Şimdi sizi sosyal medyada kimin takip ettiğini bulmalı ve onların ilgisini çekecek içerikler paylaşmalısınız.

3. Sosyal Medyada Varlığınız Sürekli Olmalı

Yaklaşık beş yıl önce, markanızın sosyal medya hesaplarını yalnızca haftada birkaç kez kontrol etmek yeterli olabilirdi. Ama şimdi? Her saat başı en az birkaç kez kontrol etmiyorsanız, sosyal medyadaki varlığınızı artırmak için büyük bir fırsatı kaçırıyor olabilirsiniz.

Sosyal medyada gündem sürekli değişiyor, günün her saati insanların etkileşim halinde olduğunu unutmayın. Bu nedenle bu hareketli hayatın içinde yer alacaksınız  sosyal medyada neler olup bittiğini takip etmeli ve takipçilerinizle etkileşiminizi mümkün olduğunca sık kontrol etmelisiniz.

4. Markanız için Net Bir Ses Oluşturun

Markanız gerçek bir insan olsaydı, neye benzerdi ve nasıl olurdu?

Sosyal medyadaki varlığınızı arttırmaya çalışırken hedeflerinizden biri, markanız için takipçilerinize hitap eden net bir ses oluşturmak olmalıdır . Markanızın sesi şirketinize özel olmalı ve sizi rakiplerinizden ayırmalı. Markanıza doğru sesi bulmak için  belki bir kaç deneme yapmalısınız her deneme başarılı olmayacaktır. İlk başladığınızda bazı risk almaktan korkmayın.

5. Takipçilerinizle Gerçek İlişkiler Kurun

Sosyal medyada bir şeylerin hızına girdikten sonra, takipçilerinizden mesaj almaya başlayacaksınız. Bu mesajlara cevap vermek için sosyal medyada aktif olmalısınız. İnsanlara aradıkları bilgileri sağlamalısınız.

Gününüzü mahvetmeye çalışacak “troller”le de karşılaşacaksınız. Bunlarla etkileşime girerken dikkatli olmak istersiniz . Genellikle sizden istedikleri tepkiyi almak için her şeyi söyler ve yaparlar. Tabiri caizse onların oltalarına gelmemelisiniz. Münakaşaya yol açacak ikili diyalogları yorumlar ve mesajlar üzerinden yapmamaya çalışın.  Kişilerin telefon numaralarını isteyin ve oluşan sorunları telefon görüşmesi ile çözmeye çalışın.

Ancak, takipçilerinizle iletişim kurmak ve onlarla gerçek ilişkiler kurmak için her türlü çabayı göstermelisiniz.  Bu takipçilerinizin zaman içinde markanıza daha sadık kalmasına yol açacaktır.

6. Sosyal Medya Paylaşımlarını Yapmak İçin Günün En İyi Zamanını Bulun

Sosyal medya paylaşımlarının çoğunu sabahın erken saatlerinde mi yoksa gecenin geç saatlerinde mi yapıyorsunuz? Bu zamanlar sizin için uygun olabilir. Ancak, olasılıklardan biri de takipçilerinizin büyük çoğunluğu o saatlerde aktif değillerse paylaşımlarınızı göremeyeceklerdir.

Bunun yerine, takipçilerinizin aktif olduğu zamanları öğrenin ve  o saatlerde paylaşım yapın. Örneğin gün ortası, öğle saatleri sosyal medyanın yoğun kullanıldığı saat dilimidir.  Birçok insan, işyerinde veya okulda ve öğle yemeğinde molalar sırasında sosyal medyayı kontrol etme eğilimindedir.

Doğru zamanlarda paylaşımda bulunduğunuzda sosyal medya etkileşiminizde büyük bir artış görebilirsiniz.

7. Sosyal Medya İçerikleri İçin Bir Takvim Oluşturun

Sosyal medya paylaşımlarının  çoğu muhtemelen kendiliğinden olacak.  Paylaşım yapmaya karar verdiğiniz an bir şey düşünecek ve onu paylaşacaksınız. Aslında bu büyük bir sorun değil. Ancak bazı durumlarda karanlığa kurşun atmakla eş değer olabilir. Ve her gün “bugün ne paylaşmalıyım?” sorusuna yanıt aramak zorunda kalmak,  bazı durumlarda markanızla alakası olmayan içerik paylaşımları yapmanıza da neden olacaktır. Bu nedenle çok uzun vadeli olmasa da sosyal medya içeriklerini önceden planlamanız daha hedefli ve kontrollü ilerlemenizi sağlayacaktır.

8. Her fırsatta bir şeyler satmaya çalışmaktan kaçının

Bu hafta sonu ana mağazanızda yüzde 25 indirim yapıyor musunuz?  Bu harika!  Bir kere sosyal medyada yayınlayın… ve sonra devam edin!

Yapmak istediğiniz son şey, sosyal medya yayınlarınızı sürekli bir reklam akışına dönüştürmek. Sürekli insanlara bir şeyler satmaya çalışıyorsanız, takipçiler markanıza olan ilgilerini kaybedecekler. Buna emin olabilirsiniz. Kendinizden pay biçin, sosyal medyayı kullanım amacınız ne? Arkadaşlarınızın, ailenizin neler yaptığını görmek mi;  yoksa sürekli reklam görmek mi?

9. Bir Kelime, Fotoğraf ve Video Kombinasyonu Kullanın

Sosyal medya yayınlarını oluştururken, farklı şeyleri bir araya getirmeli ve kelimelerden fotoğraflara ve videolara kadar her şeyi kullanmalısınız. İçerikleriniz dikkat çekici olmalı. Yüksek kaliteli fotoğraflar ve videolar sosyal medyada en iyi etkileşimi alan içerik türleridir.  bu nedenle kullanacağınız görsellerin kalitesinin yüksek olmasına dikkat etmelisiniz.

10. Web Sitenize Sosyal Medya Linkleri Ekleyin

Sosyal medya hesaplarınızı yönetmenin dışında, markanız için hazırlanmış bir web siteniz de olmalıdır.  Eğer hala web siteniz yoksa Survivor Dijital Medya ve Pazarlama Ajansı ile  şirketiniz için çarpıcı bir web sitesi elde edebilirsiniz. Hizmetlerine ve referanslarına bir göz atın derim.

Web siteniz mevcut ya da yeni yapılıyor olsun sosyal medya hesaplarınızın linklerinin web sitenizde yer aldığından emin olun.

11. Etkileşim İçin Sosyal Medya Yarışmaları Düzenleyin

Takipçilerinizle bağlantı kurmak ve etkileşim oluşturmak için, yarışmaların gücünden faydalanın. Takipçilerinize ücretsiz ürün ve/veya  hizmet kazanmak için bir sosyal medya paylaşımını retweetlemelerini veya paylaşmalarını söyleyin.  Oluşacak etkileşime inanamayacaksınız…

Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var.  5. maddede bahsettiğimiz ‘troller’ yarışmalar için de geçerlidir. Sadece yarışmaları takip etmek için oluşturulan sahte hesaplar fazlasıyla var.  Bu hesaplar nedeni ile gerçek kişilerin etkileşimini gözden kaçırabilirsiniz. Bu nedenle yarışmaları çok sık değil arada sırada yapmak ve katılanların gerçek kişi olmalarını sağlayacak yarışma şartları belirlemek en doğru çözüm olacaktır.

12. En Son “Trend Konular” ‘a Göz Atın

Sosyal medyada insanların neden bahsettiğine dikkat edin ve eğer mantıklıysa, markanızı sohbete ekleyin. Bir gündem konusu hakkında gerçekten akıllı veya eğlenceli bir şey söylerseniz, gönderiniz viral hale gelebilir… Bu fırsatı kaçırmamalısınız.

13. Sosyal Medya Reklamlarından Yararlanın

Sosyal medyanın henüz yeni yeni kullanılmaya başladığı yıllarda organik olarak etkileşim ve takipçi kazanmak çok daha kolaydı. Markalar sosyal medyada henüz var olmaya başlamışlardı ve insanlar markaların neler paylaşacağını merak ettikleri için marka sayfalarını daha fazla takip ediyorlardı.

Ancak günümüze geldiğimizde durum çok değişti. İrili ufaklı her markanın sosyal medya hesabı var. Bu kalabalıkta öne çıkmak hiç ama hiç kolay değil. Ne kadar kaliteli olursa olsun içeriğin fark edilebilmesi için biraz desteğe ihtiyacı olacaktır. Burada devreye sosyal medya reklamları  giriyor. Hesabınızı büyütmek, gönderi öne çıkarmak, takipçi kazanmak, web sitesi trafiği vb… bir çok farklı amaç için sosyal medya reklamlarını kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

YORUM YAP