Facebook Reklamları ile İşinizi Büyütün!

KOBİ’lerin çoğu artık, sosyal medyada yer alıyor. (Özellikle de Facebook’ta) Fakat ne yazık ki, çoğu bu konuda başarısız. Çünkü tutarlılığı sağlayamıyorlar, çabuk vazgeçiyorlar. Aslında tam olarak ne yapacaklarını bilmiyorlar.

Bu konuda öncelikli olarak şunu söylemeliyim, sosyal medya hesaplarını oluşturmadan önce mutlaka planlama yapmalısınız.  Bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız  bu yazıya göz atmanızı öneririm.

Gelelim yazının da başlığı olan ‘Facebook reklamlarına’,  birçok kişinin aklında şu soru var? ‘Müşterilerimize Gerçekten de Facebook Üzerinden Ulaşabilir miyiz?

Cevabım ‘kesinlikle evet!’

Facebook kullanımı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok yaygın. Bu demek oluyor ki müşterilerimiz orada. Amacımız Müşterilerimizin dikkatini çekmek olmalı. Onlarla etkileşim kurmak için doğru hamleleri yaparsak bunu başarabiliriz.

Hepimiz biliyoruz, insanlar Facebook’da içerik tüketmeyi severler. Önemli olan içeriği nasıl ve kimlere sunduğumuz. İşin ‘kimlere’ kısmı için Facebook kampanya türleri ve hedefleme seçeneklerinden yararlanmalıyız.

Amacınıza en uygun Facebook reklam türünü seçmek için ‘Facebook Doğru Reklam Verme Amaçları Klavuzunu’ incelemelisiniz.

Başarılı Facebook Reklamları Oluşturmak İçin 4 İpucu

  1. Hedefleme: Sosyal medyanın, şirketinizin pazarlama hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak bir araç olduğunu unutmayın. Pazarlama hedeflerinizi de göz önünde bulundurarak reklam verme amacınızı belirleyin. Ve bu amaca en uygun reklam biçimini seçin.
  2. Referanslarınızdan faydalanın: Yapılan araştırmalara göre tüketicilerin% 92’si internette bir marka için yapılan değerlendirmeleri okuyor. (2014’de% 88’e karşı). (BrightLocal’ın son tüketici anketinden)

Ancak biz zaten müşterilerimizin yorumları okumak istediğini biliyoruz. Burada kilit nokta müşteri yorumlarını daha erişilebilir hale getirmekte ve bunu yapmanın harika bir yolu, onları reklamcılıkla birleştirmektir. Facebook reklamlarından yararlanarak, marka bilinirliğini hızla yayabilir ve online itibarınızı kuvvetlendirebilirsiniz.  Sizin de zaten bildiğiniz gibi, insanlar tavsiye edilen ürün ve/veya hizmetleri satın almaya daha sıcak bakarlar.

Örnekleme:‘Vodafone İş Ortağım’

Facebook müşteri referans reklamları3. Görsel üzerindeki yazıya dikkat! Facebook reklam kuralları bakımından en yaygın yapılan hata. Görsel üzerindeki yazı oranına dikkat edilmemesi. Facebook reklam kurallarına göre, görselin üzerindeki yazı oranı %20’yi geçmemeli. Bu demek oluyor ki, reklamlarınızın Facebook tarafından onaylanması ve daha fazla gösterim elde etmesi için görselin üzerinde çok fazla yazı yer almaması gerekir.

Bu nedenle görsel üzerinde yer alan yazının uygunluğunu kontrol etmek için bu aracı kullanın . Görsel tasarımı konusunda yeniyseniz  bu aracı kullanarak harika işler başarabilirsiniz

4. Denemeler yapın! Reklam oluşturmadan önce farklı görseller ve formatlar üzerinde denemeler yapın ve reklamları yayınlamadan önce taslak olarak nasıl göründüğüne bakın. Farklı reklam türlerinin geri dönüşümlerini analiz edin ve tekrar deneyin. Hedef kitle belirlemek için web analytics araçlarından yararlanın.

Facebook reklamları ile rakiplerinizden öne geçebilir. Hedef kitlenizle doğru etkileşimi yakalayıp, onları müşterileriniz haline getirebilirsiniz. Bunun için farklı  Facebook reklam türlerini test edebileceğiniz farklı kampanyalar denemeli ve geri dönüşümleri analiz etmelisiniz. Size en fazla verim sağlayacak kampanya türü ve hedeflemeyi bulmak için çaba sarf etmeniz gerektiğini unutmayın.

Ve son olarak kendi Facebook reklam kampanyanızı ve nasıl dönüşümler elde ettiğinizi aşağıda yorum olarak paylaşın. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır. Şimdiden hepinize çok teşekkürler! 🙂

1 yorum

YORUM YAP