Başarılı Sosyal Medya Yönetimi için Olmazsa Olmaz 5 Liste

Zaman ve iş yönetimi için listeler harikadır. Ne yapacağımızı, neyi alacağımızı, nereye gideceğimizi, hatırlamamız gereken şeyleri, önceliklerimizi belirlememizi sağlarlar. Hayatımızın her yönü farklı listelerle gelişir. Ev için alışveriş listeleri, günlük yapılacaklar listesi, öncelikler listesi vb.. sonsuz listeler en büyük yardımcılarımızdır.

Sosyal medya yönetimi birçok farklı mecra için birçok farklı işin yapılması demektir. Ve iyi bir sosyal medya yöneticisinin birden fazla listeye ihtiyacı vardır. Aşağıdaki 5 liste başarılı bir sosyal medya yönetimi yapmanızı sağlayacak, işlerinizi kolaylaştıracaktır. Hadi biraz zaman ayırın ve aşağıdaki 5 listeyi oluşturun! Kesinlikle fayda sağlayacaktır.

okunaklı içerik oluşturma
1) Rakipler: Rakip firmalarınızı tanıyor musunuz? Onlar sosyal medyada neler yapıyor? Hangi ürün ve hizmetlerine ağırlık verdiler. Bunları biliyor musunuz? Rakiplerinizi yazmaya başlayın ve rakiplerinizin listesini oluşturun. Böylece sosyal medyada rakiplerinizin pazarlama faaliyetlerini takip edebilirsiniz.
2) Hedef Kitle: Şimdi pazarlama departmanı ya da iş yeri sahibi ile toplantı yapma ve araştırma zamanı. Hizmetlerinizi veya ürünlerinizi potansiyel olarak kullanacak olanlar kimler? Hangi işletmeleri ve nasıl bir tüketici kitlesini hedefliyorsunuz? Hedef kitleniz olan işletmelerin veya potansiyel tüketicilerin bir listesini oluşturun. Onları takip edin ve iletişim yollarını açın. Bu liste size online reklamlar ve diğer sosyal medya pazarlama kanallarını kullanırken de büyük fayda sağlayacaktır.
3) Şampiyonlar Ligi: Sektörünüzdeki büyük isimler kimler? Oldukça başarılı bir şirket ya da etkili bir birey… Yalnızca bu kişi yada kurumların isimlerini öğrenmekle/listelemekle kalmamalısınız, onları takip etmeli ve stratejilerini incelemeli ve başarılı olmalarını sağlayacak bu etkenleri listelemelisiniz.
4) İçerik Kaynakları: Sosyal medyadan fayda sağlayabilmek için Sosyal Mecralarda sürekli ve güncel içerik paylaşmalısınız. Hal böyle olunca içerik oluşturmak için gündemi takip edebileceğiniz güvenilir kaynaklarınız olmalı. Sektörünüzle ilgili yayın yapan pazarlamacılar/haber siteleri, Blogger’lar ürün veya hizmetinizle alakalı, haber değeri yüksek ve ilginç içerilerini sosyal medyada paylaşırlar. Ürün ve/veya hizmetinizle ilgili yeni içerik oluştururken her seferinde farklı kaynakları araştırarak zaman kaybetmeyin. Doğru ve güvenilir Haber ve makaleleri bulmak için en iyi yerlerin bir listesini yapın.
5) Anahtar Kelimeler: Her sektörün kendine ait benzersiz ve farklı kelime dağarcığı vardır. Bu kelimeleri kullandığınızda hemen uzmanlığınızı belli edersiniz. Ayrıca bu kelimelerle ilgili takip oluşturarak bu kelimeler ile konuşanları izleyebilir, potansiyel müşteri kitlenizle iletişime geçmek için fırsatlar oluşturabilirsiniz.

Hadi üşenmeyin ve listelerinizi oluşturmaya başlayın! Bu beş liste, sosyal medya yönetiminde başarıya daha hızlı ve kolay ulaşmanızı sağlayacak en önemli yardımcılarınız olacaktır.

Sosyal medya yönetimi için 5 önemli liste infografik

Kaynakça: https://thegoagencyusa.com/5-lists-every-social-media-marketer-needs/

YORUM YAP