Mobil Uyumlu Bir Web Sitesi Ne Kazandırır?

Bir düşünsenize akıllı telefonlar yokken internet kullanım alışkanlıklarımız nasıldı?
İnternete girebilmek için evde ya da işte olmalıydık.
Bilmediğimiz bir yerin adres ve telefonunu web sitesinden bakıp, bir kâğıda not ediyor. O şekilde yola çıkıyorduk. Mağazanın açık olduğu saat ve günleri öğrenmek için hatta yol tarifi almak için aramamız gerekiyordu.

Peki ya şimdi?
İnternet erişiminin olmadığı noktalar neredeyse yok gibi.
İhtiyaç duyduğumuz her anda akıllı telefonumuzu kullanıyoruz.
Yapılan araştırmalara göre  2021 itibarıyla, 6 milyar kişinin İnternet erişiminin olması bekleniyor. Bunların çoğu da İnternet’e akıllı telefonlar üzerinden erişiyor olacak.
Her gün yaklaşık 3,4 milyon (Berlin boyutundaki bir şehrin nüfusunun tamamına eşdeğer) kişi İnternet’e bağlanabilir özelliğe sahip yeni bir mobil cihaz ediniyor. Böylece, web’in tamamını avuçlarının içine alıp tüm verilere ve içeriğe erişebiliyorlar.  (Kaynak)

Bu durum web sitesi sahipleri için de büyük fırsat. Ancak beraberinde getirdiği büyük zorluklar da var.
Eğer web siteniz mobil uyumlu değilse kullanıcılar sitenizde aradıklarına erişemeyecek ve belki de web sitenizi bir daha ziyaret etmeyecektir.

Bir sayfanın masaüstü sürümünün mobil bir cihazdan görüntülenmesi ve kullanılması zor olabilir.
Kullanıcının, mobil uyumlu olmayan sürümü okuyabilmek için sıkıştırma veya yakınlaştırma yapması gerekebilir. Kullanıcılar bunu moral bozucu bir deneyim olarak görür ve büyük olasılıkla siteden çıkarlar.
Alternatif olarak, mobil uyumlu sürüm kolayca okunabilir ve hemen kullanılabilir. (Kaynak)  Bu nedenle web siteniz mutlaka mobil uyumlu olmalıdır.

Web siteniz mobil uyumlu olmalı

Web Sitenizin Mobil Uyumlu Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

  • Öncelikle web siteniz için mobil uyumluluk testi yapın.
  • Site hızı hem mobil hem de masaüstü için kullanıcı deneyiminin kalitesini belirlemekte önemli bir ölçüdür. Bu nedenle web siteniz mobil uyumlu olsa da, mobil site hızı ve masaüstü hızıyla alakalı birtakım temel performans metriklerini de ölçümlemelisiniz. Bunun için  https://testmysite.withgoogle.com/intl/tr-tr/ sitesini ziyaret edin.
  • Web sitenizi oluşturmak için wordpress, joomla vb.. hazır içerik yönetim sistemi kullanıldıysanız ( web tasarımcınıza sorun) bu tarz yazılımlar Duyarlı web tasarımı (kısaca DWT) özelliklerine sahiptir ve mobil uyumluluk ayarları daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılandırılabilir. Nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiyi,  bu yazılımların web sayfalarından ya da yardım forumlarından öğrenebilirsiniz.
  • Eğer web siteniz bu tarz bir alt yapıya sahip değilse, bir web tasarımcı ile anlaşıp mobil site tasarlatmanız ya da mevcut sitenizi de yenileterek duyarlı web tasarımına sahip, tüm cihazlar için uyumlu yeni bir web sitesi yaptırmanız gerekecektir.

Sitenize gelen kullanıcıların büyük bir çoğunluğu mobil cihaz kullanıyordur. Daha fazla geç kalmayın ve sitenizi mobil uyumlu yapın.  Daha fazla bilgi  ve sorularınız için bilgi@reyhanacikelli.com’a mail gönderebilirsiniz.

YORUM YAP