İşinizde Karlılığı Arttırmanın Yolu Sosyal Medya’dan Geçiyor Olabilir!

Her zaman yaptıklarınız tutmuyorsa,  işler yolunda gitmiyorsa değişiklik gerekir.  

Geleneksel yöntemler artık bir işe yaramıyorsa sosyal medyayı kullanmanın zamanı gelmiştir…

Para kazanmak işinizdeki esas amacınızdır. Para kazanmak için uygun stratejileri belirleyip bunlara uygun hareket etiğinizde mekanizma işler ve amaçlarınıza ulaşırsınız.  Eğer mevcut stratejileriniz eskisi kadar karlı değilse işinize sosyal medyayı dahil etme zamanı gelmiş demektir.

 Sosyal Medya Stratejilerinin 5 Temel Taşı! 

OLMAZSA OLMAZ BÜYÜK RESMİ GÖREBİLMEK GEREKİR! 

Karanlığa kurşun attığınızda hedefi vurmanızın sebebi sadece tesadüftür.  Her işte olduğu gibi sosyal medyada da nereye gittiğinizi bilmezseniz, hiçbir yere gidemezsiniz.

Sosyal medyada büyük resmin farkına varmak için mutlaka hedefleriniz olmalı.  Bu hedeflerin şirketinizin ana hedefleri ile bağlantılı ve onları destekler olması çok önemlidir.

Kısacası sadece takipçi kazanmayı hedeflerseniz yine karanlığa kurşun atmış olursunuz.  Ana stratejinizi belirleyin,  geriye kalan her şey taktiksel olacaktır.

İŞ ORTAKLARINIZLA BİRLİKTE HAREKET EDİN!

Tek başınıza hareket ettiğinizde harcayacağınız efor ve zaman çok fazla olacaktır. Oysa ki şirketlerin amacı en az maliyetle en çok kazancı elde etmektir. İş ortaklarınızla birlikte hareket edin, ortak sosyal medya kampanyaları yapın. Hatta yeni iş ortakları edinin. Sizin rakibiniz olmayan, ancak aynı ya da benzer kitleye seslendiğiniz markalarla ortak projeler yapın…

AİDİYET GELİŞTİRİN!

İnsanlar ait olmak, bir gruba dahil olmak ister. Sosyal medyada bu ihtiyacın bir sonucudur.  Sosyal mecralarda geliştireceğiniz toplulukları sadece müşteri olarak görmeyin. Topluluklarınıza dahil olan üyelerinize avantajlı ürünler/hizmetler sunun. Unutmayın insanlar özel bir grubun parçası olmaktan gurur duyarlar.  Takipçilerinize, üyelerinize kendilerini özel hissettirecek kampanyalar düzenleyin.

DUYGUSAL BAĞ KURMAYI İHMAL ETMEYİN!

Bazı markalar vardır, ne satarlarsa satsınlar almaya hevesli müşterileri vardır. Peki sizin hiç böyle müşteriniz var mı? Müşterilerinizi ne kadar tanıyorsunuz? Öncelikle,  daha önce yapmadıysanız mevcut müşterilerinizi kategorilere ayırarak düzenlemek çok iyi bir fikirdir. Bu müşterilerinizin sosyal mecralardaki varlığını da destekleyici çalışmalar yapın. Herkesin göreceği, imreneceği bonuslar, sürprizler… Bu çalışmaları reklamlarla destekleyerek duyurun. Böylece mevcut diğer müşterileriniz imrenecek, yeni potansiyel müşterileriniz size daha bir hevesle gelecektir…

ODAKLANACAĞINIZ SOSYAL MECRALAR OLSUN!

ğer yeterli personeliniz ve bütçeniz yoksa Facebook, Twitter, Pinterest, LinkedIn, Google+  vb… tüm mecralarda aynı şekilde varlık göstermeye çalışmak hem enerji kaybına yol açar hem de hiçbir mecradan verimli sonuçlar elde edemezsiniz. Markanızın sosyal medya gelişimi için,  hedef kitlenizle en iyi etkileşimi sağlayabileceğiniz mecraları belirlemeli ve onlarla yola devam etmelisiniz.

Sizlerle işinizde sosyal medyayı nasıl konumlandıracağınıza dair birkaç fikir paylaştım. Tüm bu yazdıklarım bu işin temel direkleri, olmazsa olmazıdır. Temeli sağlam oluşturduktan sonra, tüm gerçekleştireceğiniz diğer  işler,  sosyal medya stratejinizin işinize sağlayacağı karlılık olacaktır.   Ve son olarak başlamak için beklemeyin, şimdi tam sırası!

YORUM YAP