İnternete Reklam Veriyor musunuz? Peki İşler Nasıl?

Bu aralar çoğumuz işlerin iyi gitmediğinden yakınıyoruz. Artık kabul ettik; ekmek aslanın ağzında değil; midesinde…
İşler iyi gitmiyorsa ne yapmalıyız?
a) Şikayet edip, sızlanabiliriz.
b) Sessizce batmayı bekler, kaderimize razı oluruz.
c) İllegal yollara başvurabiliriz.
d) Daha çok çalışır, bütçemize göre reklam verir, müşteri kazanma yollarını deneyebiliriz.
Ben ‘d’ şıkkını seçme taraftarıyım. Bu nedenle online reklamın işlerimize sağlayabileceği faydalardan bahsetmek istiyorum. 🙂

 

HEDEFLEME

Online reklamlar, yapılacak hedefleme sayesinde ürün ve/veya hizmetlerimizle ilgilenen kişilere gösterilir. İlgilenmeyen kişilere filtre uygulayabiliriz. Böylece ürün ve/veya hizmetimiz ilgilenmeyen kişilere tanıtılmayacaktır.
Örneğin: Sadece İstanbul içinde hizmet veren bir halı yıkama firmamız var. Online reklamlarımızda sadece İstanbul’u hedeflersek, diğer illerde yaşayan kişilere reklamlarımız gösterilmez. Reklamlarımızı sadece İstanbul’da yaşayanlar görür…
Hedefleme yaparken, ‘Anahtar kelime, bölge, reklam konumu, demografik bilgi(yaş-konum-dil), zaman(gün, saat, gösterim sıklığı), cihazlar ( akıllı telefon, tablet, masa üstü bilgisayar vb..)şeklinde detayları belirleyebiliriz. Böylece reklamlarımızın belirli ilgi alanları olan, diğer bir ifadeyle, ürün ve hizmetlerimizle ilgilenen kişilere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

REKLAM MALİYETİNİ GÜNLÜK OLARAK KONTROL EDEBİLME

Online reklama harcadığımız parayı kuruşu kuruşuna kontrol edebiliriz. Reklamlarımız ne kadar gösterim almış ve bu gösterimlere oranla kaç kişi reklama tıklamış, bunları bilebiliriz. Online reklamlarda paramızı nasıl harcayacağımız konusunda direksiyon tamamen bizdedir. Minimum tutar yoktur. Ayda, günde ve reklam başına ne kadar harcayacağımızı seçebiliriz. Eğer reklamlar istediğimiz etkileşimi yaratmıyorsa anında durdurabiliriz.

ÖLÇÜMLEME

Online reklamcılık geri dönüşleri anında ölçümleyebileceğimiz araçlara sahiptir. Reklamı tıklayan kişinin; satın alma, uygulama indirme, form doldurma, telefonla arama gibi eylemlerini izleyebiliriz.Hangi reklamların tıklama alıp hangilerinin almadığını öğrenerek, Neye yatırım yapacağımızı hızlı bir şekilde görebiliriz Bu, sonuç olarak yatırım getirimizi arttırabilir.
Örneğin, ayakkabı mağazamız var ve reklam verdik. Bir reklam grubumuzda yazlık terlikler var, diğerinde ise spor ayakkabılar.
Eğer yazlık terlikler daha fazla tıklama alıyorsa belki de kampanyamızda hatta internet sitenizde ve gerçek mağazamızda ağırlık vermemiz gereken ürün grubu yazlık terlikler olabilir.

MÜŞTERİ ALIŞKANLIKLARINI BELİRLEYEBİLME

Online reklamcılığın en önemli avantajlarından birisi de müşterilerimizin alışveriş alışkanlıklarını öğrenebilmemizi sağlamasıdır.
Örneğin, satın almadan önce ürünümüzü ne kadar araştırdıkları gibi… Bu ve buna benzer müşteri alışkanlıkları hakkında bilgi edinmek için online reklamcılığın analiz araçlarını da kullanabiliriz.

YORUM YAP