Birden Fazla Şubesi Olan İşletmeler için Google İşletme Kaydı Nasıl Yapılmalı?

Google İşletme Kaydı (Google My Business), işletmelerin yerel  SEO stratejilerinin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Tüketiciler işletmenizi ‘Google’da aradığında eğer işletme kaydınız varsa, işletmeniz arama sonuçlarının hemen sağ tarafında ve göz önünde listelenir.

Google İşletme kaydı örneği

Google İşletme  (Google My Business ) Kaydı Nasıl Yapılır?

İş yeri bilgilerinizi Google Haritalar’a, Arama’ya ve diğer Google mülklerine eklemek için bir Google işletme kaydı oluşturmanız . Bu kayıt sayesinde, işletme bilgileriniz Google arama sonuç sayfasında ve Haritalar da yer alacaktır. Google İşletme Kaydı ücretsiz bir hizmettir.  Buraya tıklayarak kayıt oluşturabileceğiniz sayfaya ulaşabilirsiniz.  İşletme girişinizi tamamlamak ile ilgili sorularınız varsa buraya tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Google İşletme Kaydını Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Google işletme kaydınızı doğru bir şekilde yapmak için;

 • İşletmenizin gerçek varlığının girişini yapın. Tıpkı tabelanızda, resmi belgelerde olduğu gibi. Yanıltıcı bilgi ve işletmenize ait olmayan bilgiler girmeyin. Bu yanıltıcı davranışlar işletme girişinizin silinmesine de neden olabilir.
 • Adresinizin tam ve doğru olduğundan emin olun.
 • Ana çalışma alanınızı genel olarak açıklamak için mümkün olduğunca az sayıda kategori seçmelisiniz.

Google işletme kaydı yapılamayacak yerler!

İşletmenizin Google My Business  girişini yapabilmeniz için müşterilerin ziyaret edebilecekleri gerçek dünyaya ait bir adresiniz olmalıdır.  Ayrıca ATM’lere, video kiralama dükkanlarına ve ekspres posta bırakma kutularına izin verilir. Bu yerleri eklerseniz, müşterilerin yardım alabilmesi için iletişim bilgileri belirtmeniz gerekir.

 • Markalar, kuruluşlar, sanatçılar ve yalnızca İnternet’te hizmet veren diğer işletmelerin, Google işletme kaydı yerine marka sayfası oluşturması gerekir.
 • Yapım aşamasında olan veya henüz halka açık olmayan işletmeler.
 • Tatil evleri, yazlıklar, boş daireler gibi kiralık veya satılık mülkler. (Emlakçılar vb.. satış ofislerinin kaydı yapılabilir. Lakin satılık veya kiralık ev kaydı yapılamaz)
 • Sahibi olmadığınız veya temsil etme yetkinizin olmadığı bir yerde devam eden hizmetler, eğitimler veya toplantılar. ( örneğin size ait olmayan ancak eğitim verdiğiniz bir salonun işletme kaydını siz oluşturmamalısınız.)

Birden Fazla Şubesi Olan İşletmelerin Kayıtları Nasıl Yapılmalı?

İşletmenizin 10 veya daha fazla konumu varsa bunları toplu olarak ekleyebilir, doğrulayabilir ve yönetebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izlemelisiniz;

 • İşletme alan adınıza bağlı bir e-posta adresi kullanarak işletmeniz için bir Google Hesabı oluşturun. Örneğin, işletmenizin web sitesi www.isletmeadi.com ise işletme alan adınıza bağlı bir e-posta adresi siz@isletmeadi.com olur. İşletme alan adınızla ilişkili olmayan bir e-posta adresinin doğrulanması daha uzun sürer ve işletme bilgilerinizin Google’da yer almasına ilişkin süreçte gecikmeye neden olabilir. Destek ekibinin sizinle iletişime geçmesi gerekeceğinden, aktif bir e-posta adresi kullanın.
 • Konumlarınızı yönetmek için bir işletme hesabı oluşturun. Tüm konumlarınızı içeren bir e-tablo oluşturun. Tüm konumlarınıza ilişkin işletme bilgilerini tek bir yere girin. Böylece, tümünü tek seferde doğrulayabilirsiniz.
 • Google My Business’a e-tablonuzu yükleyin. E-tablonuzu yüklemeden önce, yönettiğiniz tüm konumları ekleyin.
 • E-tablo dosyanız yüklendikten sonra konumlarınız My Business kontrol panelinizde görünür. Konumlarınızın yayınlanabilmesi için önce tüm hataları düzeltmeniz istenir.

Toplu doğrulama isteğinde bulunun. Konumlarınızı doğrulamak, iş bilgilerinizin doğru olduğundan ve bu bilgileri işletme sahibi veya yetkili temsilci olarak yalnızca sizin yönetebileceğinizden emin olmanıza yardımcı olur. Kendiniz ve işletmeniz hakkında bazı bilgiler içeren bir form göndererek doğrulama isteğinde bulunun. Konumlarınız doğrulanana kadar Arama, Haritalar ve diğer Google mülklerinde gösterilmeye uygun olmayacaktır.

İşletme bilgilerinizi güncel tutun. Konumları Google My Business kontrol panelinizde veya düzeltilmiş bir e-tablo yükleyerek ekleyebilir, kaldırabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Google My Business (İşletme kaydı) ile ilgili sorularınız mı var. Benimle iletişime geçmek için bilgi@reyhanacikelli.com‘a mail gönderebilir veya bu yazıya yorum bırakabilirsiniz.

Kaynak listesi:

https://support.google.com/business/answer/3217744?p=feed_Locations&hl=tr&rd=1&_ga=2.142143536.345739726.1494251505-787566619.1494251500

https://support.google.com/business/answer/3038177

https://support.google.com/business/answer/3039617?hl=tr

Öne Çıkarılan Görsel : https://www.androidheadlines.com/2014/06/google-business-allows-businesses-connect-customers-search-maps-google.html

 

 

1 yorum

 • Emrullah Sarık

  Merhabalar
  Benim 2 İşletmem var fakat şube olarak açamıyorum malesef

YORUM YAP