Etkili İçerik Yazmak İçin Birkaç Pratik İpucu!

Web sitenize/Blog’unuza ziyaretçi gelmesi, gelen ziyaretçilerin hemen siteyi terk etmemesi için, içeriklerin ilgi çekici, alakalı ve heveslendirici (Harekete geçirici)  olması gerekir.  Çoğu zaman içerik yazacak konuyu belirleriz de üretim süreci pek bi sancılı geçer. Her zaman istediğimiz gibi dikkat çekici, etkili içerikler yazamayız.

Bu yazımda ‘etkili içerik yazmak için birkaç pratik ipucu‘ paylaşacağım. Her biri denenmiş ve olumlu geri dönüşler almış yöntemlerdir. Umarım sizlere de faydası olur. 🙂

Fayda‘yı Vurgulayan Dikkat Çekici Bir Başlık Belirleyin.

Başlıkta mümkünse ana anahtar kelimenize de yer verin. Bu şekilde sadece kullanıcıların değil, arama motorlarının da seveceği bir başlık oluşturmuş olursunuz. Konu hakkında daha fazla bilgi Dikkat Çekici Başlıklar Yazmanın Püf Noktaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Farklı Taraflarınızın Üzerinde Durun!

Eğer yeni bir şey icat etmediyseniz üzerinde yazılmamış konu yok gibidir. Bu nedenle içerik oluştururken, konu hakkında yazılmış diğer içerikleri de inceleyerek, kendi deneyimlerinizi, sağladığınız faydayı, farklı taraflarınızı vurgulayın. İhtiyaç duyarsanız diğer içeriklerden de alıntı yaparak, içeriğinize tez/anti tez ekleyip kuvvetlendirin.

( kaynak göstermeyi unutmayın 🙂 )

Okuyucuları Yorum Yapmaya, İçeriğe Dahil Olmaya Teşvik Edin!

Sosyal ağ paylaşımlarınızı kullanın, yakınlarınızdan ve konunun uzmanlarından içeriğiniz hakkında görüş bildirmesini isteyin.  Bu iş her zaman kolay olmayacak, hatta sanırım işin en zor kısmı bu. Ama eğer başarabiliyorsanız, doğru olanı yapıyorsunuz demektir… 🙂

Çok kısa ya da Çok Uzun Yazmayın!

Ne derler bilirsiniz, her şeyin fazlası zarar… Özellikle mobil okurları da  düşünerek, çok uzun yazmamaya dikkat edin. Ara başlıklar kullanıp, madde madde, anlaşılır şekilde açıklamalar yapın.

Etkileşimleri Kontrol Edin/Gerektiğinde Güncellemeler Yapın!

İçeriği yayınladıktan sonra Google Analytics üzerinden aldığı etkileşimi kontrol edin. Ziyaretçilerin hemen çıkma oranlarına göre içeriğin yeterli etkiyi yaratıp yaratmadığını görebilirsiniz. Bazen yeni gelişmeler olur ve içeriğimiz konu hakkında güncelliğini kaybeder, bu durumda içeriğimizi yeniliklere göre güncellememiz gerekir.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir;

Etkili ve Ölçümlenebilir İçerik İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaliteli İçerik İçin Etkili Çözümler

Son olarak bu yazı hakkında soru, görüş ve önerilerinizi yorum ya da mesaj olarak paylaşmayı sakın unutmayın. 🙂

 

 

2 Yorum

  • Morinek Reklam Ajansı

    Morinek tasarım ajansı olarak seo ya uygun etkili icerik makalenizi cok çok başarılı bulduk.

    • Reyhan

      Çok teşekkür ederim.

YORUM YAP