İknanın Silahları; ‘Sihirli Dörtlü’

İnsan en çok ne ister?

Ev, araba, para, başarı , aşk veya mutluluk…

Hepsinin  yolu karşınızdakini ikna edebilmekten geçer…

Peki, ‘Patronunuzu, sevgilinizi, anne-babanızı ya da çocuğunuzu ikna etmenin daha kolay yolunu bilseydiniz nasıl olurdu?’  O halde bu yazıyı mutlaka okumalısınız. 🙂

İnsanın zihnini sürekli meşgul eden sihirli dörtlü!

  • Korunma İhtiyacı
  • Aşk
  • Para
  • İtibar

Hadi gelin bunları biraz daha açalım;

KORUNMA İHTİYACI

İnsan doğası gereği kendini, ailesini, sağlığını, arabasını, parasını, işini, eşini yani sahip olduklarını korumak ister.  Sigorta, güvenlik, spor ürünlerinin birçoğunu bu duygumuza hitap ettiği için satın alırız.  İkili ilişkilerde kadın ya da erkek, kendini yanında güvende hissettiği kişiye aşık olur.  Güvenin temelinde koruma/korunma ihtiyacı yatar.

Eğer insanlara kaybedebilecekleri şeyleri hatırlatırsanız ya da korumaları gereken şeyleri ikna etmeniz daha kolay olacaktır.

AŞK

Aslında aşk ikna silahlarının en kuvvetlisidir. İnsanlar aşk için her şeylerini kaybetmeyi göze alabiliyorlar. Tarihte nice savaşların başlama sebebi aşk… Buna itirazı olan varsa haber sitelerinde yer alan başlıkları incelesinler… İçeriklerin %50 sinden fazlasını aşk, ilişkiler ve cinsel içerikli paylaşımlar oluşturuyor.  Aslında aşk sadece cinsellik ve seks demekte değil.

Aşk bir bakıma gelecek ve mutluluk arzusu… İnsanlar bir hayal kurar, umut eder ve bunu gerçekleştirecek bir obje seçerler.  Bu obje bazen bir inanç sistemidir. Bazen bir aile ya da sadece bir kedi bile olabilir bu aşk…

İnsanları ikna etmek için önlerine yaşamak istedikleri bir geleceği koyun, özünde yine onlara aşk’ı sunmuş olursunuz.

PARA

Sanırım kimse ikna yollarından birinin para olmasına şaşırmamıştır. Hepimiz biliyoruz ki para her şey olmasa da birçok şey. İnsanlara sahip olduklarından daha fazla para kazanacaklarını hissettirdiğinizde onları ikna etmenin ne kadar kolay olduğunu görecek ve buna şaşıracaksınız.

İTİBAR

Makam, mevki; eskilerin deyimiyle imzanız olsun yeter…

İnsan özel olduğunu hissetmek, itibar görmek ister. Bu yüzdendir ki, bankalar; ‘en özel müşterimiz sizsiniz!‘Size özel vip hizmetlerimiz var!’ diyerek her gün belki yüzlerce kişiyi ağına düşürüyor 🙂   Öyleyse sizde ikna etmek istediğiniz kişinin kendini önemli hissetmesini sağlayın.  Ya da eğer bir ürün satıyorsanız o ürünün ona sağlayacağı prestijden bahsedin. Karşınızdakini ikna olasılığınız kesinlikle artacaktır.

YORUM YAP